Teatr Telewizji TVP

Dzieje grzechu

Dokonana przez Radosława Paczochę adaptacja powieści Stefana Żeromskiego. Rejestracja wyreżyserowanego przez Michała Kotańskiego spektaklu Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Przedstawienie w reżyserii Michała Kotańskiego to nie tylko ukłon w stronę patrona kieleckiego teatru – Stefana Żeromskiego, ale przede wszystkim próba zmierzenia się z jedną z najciekawszych, choć nieco zapomnianych kobiecych postaci w literaturze polskiej. Kielecki spektakl wiernie podążając za powieściowymi losami Ewy Pobratyńskiej, jednocześnie odmalowuje świat społecznych niesprawiedliwości (i to bynajmniej nie w perspektywie historycznej), bezlitośnie przy tym konfrontując świat męskiej, nierzadko seksualnej fantazji i dominacji z przymusowo podległym mu światem kobiet.

Ewa Pobratyńska, „kobieta bezdomna”, jawi się w tym spektaklu niczym tragiczna postać wyjęta z moralitetu, tyle że jest to moralitet bez happy endu, skoro ponad sto lat od napisania powieści niewiele zmieniło się w naszym społecznym i obyczajowym obrazie.

„Dzieje grzechu” z Teatru im. Żeromskiego to teatr epicki, nowoczesny w formie i komunikatywny w treści. To niemal trzy godziny polskiej klasyki z niezapomnianą rolą Magdy Grąziowskiej, choreografią Cezarego Tomaszewskiego, scenografią Barbary Hanickiej, muzyką Lubomira Grzelaka i w adaptacji Radosława Paczochy. I, co warto podkreślić, jest to ciągle jedna z niewielu realizacji tej powieści w polskim teatrze.

Autor: Stefan Żeromski
Adaptacja:
Radosław Paczocha
Reżyseria:
Michał Kotański
Scenografia:
Barbara Hanicka
Kostiumy:
Anna Chadaj
Muzyka:
Lubomir Grzelak

Obsada
: Magda Grąziowska (Ewa Pobratyńska), Andrzej Plata (Łukasz Niepołomski), Wojciech Niemczyk (Zygmunt Szczerbic), Mirosław Bieliński (Ojciec), Marcin Brykczyński (Kapłan / Bodzanta), Beata Wojciechowska (Matka), Beata Pszeniczna (Aniela) i inni