Teatr Telewizji TVP

Między nami dobrze jest

Sztuka Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Spektakl był wystawiony w TR Warszawa.

„Miedzy nami dobrze” jest to filmowa adaptacja sztuki wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa i cieszącej się ogromnym sukcesem. Sztuka została napisana przez Dorotę Masłowską w 2008 roku na zamówienie TR Warszawa.

„Miedzy nami dobrze” jest to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji. Pełna jest groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych.

Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka. Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta.

Grzegorz Jarzyna wykonuje tu kolejny w swojej karierze krok w stronę filmu. Jak mówił w rozmowie z Łukaszem Knapem w miesięczniku „Kino”: „Tekst Masłowskiej jest zlepkiem zdań i spostrzeżeń na temat rzeczywistości. Nie ma w nim linearnej fabuły, rozbudowanych postaci. Teatr bywa zbyt wolny, nie nadąża za tempem narracji i dialogów Masłowskiej. Dzięki filmowemu montażowi mogę zaprosić widza do gry. Każde zdanie, słowo czy sens może mieć swój kontrapunkt w precyzyjnie dobranym obrazie, co buduje dodatkowe pole skojarzeń i powiązań. Film daje mi również zbliżenia i detale, o które trudno w teatrze”.

Film był pokazywany m.in. na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty (2014), na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2015), na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, czy na Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie, gdzie zdobył nagrody za reżyserię (Grzegorz Jarzyna) i główną rolę męską (Adam Woronowicz).

Autor:
Dorota Masłowska
Reżyser i adaptacja:
Grzegorz Jarzyna
Scenariusz:
Grzegorz Jarzyna
Scenografia:
Magdalena Maciejewska
Zdjęcia:
Radosław Ładczuk
Montaż:
Rafał Listopad
Dźwięk:
Dominika Kotarba
Realizator dźwięku:
Sebastian Brański

Obsada: Aleksandra Popławska (Mała Metalowa Dziewczynka), Danuta Szaflarska (Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim), Magdalena Kuta (Halina), Maria Maj (Bożena), Adam Woronowicz (reżyser), Rafał Maćkowiak (aktor), Agnieszka Podsiadlik (Prezenterka), Roma Gąsiorowska (Edyta), Katarzyna Warnke (Monika), Lech Łotocki (Prezenter telewizyjny)

czas: 71 min