Gustaw Holoubek – tuż obok Tadeusza Łomnickiego – uznawany jest za najwybitniejszego polskiego aktora w historii. Nie powinno to dziwić, ponieważ dzięki wspaniałym występom zostawił nam po sobie monumentalne dziedzictwo artystyczne.
W związku z powyższym trudno uwierzyć, że o karierze na scenie wcale początkowo nie marzył, gdyż chciał zostać… piłkarzem.
Romantyzm to czas arcydzieł polskiego dramatu, a jubileusz 200-lecia wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, inicjujących umownie tę epokę, oraz trwający Rok Romantyzmu Polskiego stanowią doskonałą okazję do odświeżenia romantycznego rekwizytorium na scenie. Twórcy Teatru Telewizji zaproszą do wspólnego sprawdzenia i aktualizacji sensów romantycznej literatury, na której zostały oparte aż trzy nadchodzące premiery – „Rewolweru” Aleksandra Fredy, „Kordiana” Juliusza Słowackiego oraz „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza.
Już 9 czerwca wyemitowany zostanie spektakl z 1972 roku „Amerykańska guma do żucia »Pinky«” Jerzego Janickiego w reżyserii Józefa Słotwińskiego. W letniskowej miejscowości nad morzem zamordowany zostaje właściciel lodziarni. Oprócz pieniędzy zginęła cenna ikona, którą zamordowany zamierzał sprzedać. Czy na trop zabójcy zaprowadzi milicjantów papierek po gumie do żucia?
Oglądaj spektakl w TVP VOD!
Gościem pierwszego odcinka będzie Maja Komorowska. Aktorka na scenie Teatru Telewizji zadebiutowała w 1970 roku w spektaklu „Kochankowie z Werony” w reż. Juliusza Burskiego. Potem były m.in. „Maskarada” (1973, reż. K. Ciciszwili), „Zdążyć przed Panem Bogiem” (1980, reż. A. Brzozowski), „Wyzwolenie” (2007, reż. M. Prus), „Szczęśliwe dni” (2009, reż. A. Libera), „Wymazywanie” (2010, reż. K. Lupa). W 2015 roku Maję Komorowską uhonorowano Wielką Nagrodą XV Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i w słuchowiskach Polskiego Radia.
W „Teatrze na ten czas” goście opowiedzą o przedstawieniach, które wpłynęły na ich karierę bądź zmieniły charakter teatru w Polsce. W programie zostaną zaprezentowane zarówno przedstawienia sprzed lat, jak i głośne premiery ostatnich sezonów m.in.: „Wymazywanie” w reżyserii Krystiana Lupy, „Bułhakow” w reżyserii Macieja Wojtyszki, czy „Hamlet” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
„Akcja V” to sześcioczęściowy cykl przedstawień Teatru Sensacji, zrealizowanych w 1973 roku przez Andrzeja Zakrzewskiego. Scenariusz Jerzego Janickiego powstał na podstawie książki Michała Wojewódzkiego „Akcja V1, V2”. Fabuła osnuta jest wokół autentycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej i udziału polskiego wywiadu w odkryciu roli ośrodka w Peenemünde, gdzie hitlerowcy prowadzili badania nad bronią rakietową V1 i V2 oraz w zdobyciu i wysłaniu do Londynu części pocisków V2.
Główną rolę Stanisława Jończyka, porucznika Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który otrzymał misję poznania tajemnic hitlerowskich rakiet, zagrał w telewizyjnym widowisku Jan Englert. Obok niego wystąpili m.in. Leszek Herdegen, Ignacy Machowski, Krzysztof Chamiec, Barbara Wrzesińska, Aleksandra Zawieruszanka.
Pierwszy odcinek cyklu „W połowie drogi” widzowie TVP Kultura zobaczą 18 czerwca o godz. 20.00, a kolejne 25 czerwca – „U progu tajemnicy”, 2 lipca – „600 wron nad Peenemünde”, 9 lipca – „Specjalne wigilijne danie”, 16 lipca – „Pilna przesyłka do Londynu” i 25 lipca – „Trzeci most”.
Ramówkę wiosenną 2020 Teatr Telewizji rozpocznie komediowo, spektaklem na żywo z Polskiego Centrum Komedii, Teatru Powszechnego w Łodzi sztuką: „Wykapany zięć” Krzysztofa Kędziory w reżyserii Pawła Szkotaka (16 marca). To komedia o „ludziach z bloku”, ukazująca perypetie współczesnej polskiej rodziny i międzypokoleniowe niesnaski. Autor w zabawny sposób udowadnia jak silną potrzebą jest znalezienie prawdziwej miłości i bliskości. Miłość jest w życiu najważniejsza i jest czymś więcej niż tylko dającym nam poczucie euforii szaleństwem hormonów. Paweł Szkotak do ukazania świata współczesnego polskiego blokowiska zastosował konwencję komiksowego skrótu i stworzył przedstawienie, które zachwyca umowną scenografią, doskonałą grą aktorską i bardzo ciekawą warstwą muzyczną.
„Inspekcją” miał powrócić do Teatru Telewizji wybitny, polski reżyser Grzegorz Królikiewicz, który w trakcie przygotowań do spektaklu zmarł. Pracę nad przedstawieniem ukończył jego syn Jacek Raginis-Królikiewicz – reżyser i współautor scenariusza.
Igor Gorzkowski, reżyser i autor scenariusza telewizyjnego, tematem adaptacji uczynił godność człowieka, która – jak pokazuje Gustaw Herling-Grudziński w prozie „Inny świat” – nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią walczyć. Autor jako więzień sowieckiego obozu w trakcie II wojny światowej doświadczył piekła totalitarnej rzeczywistości. Zwolniony z łagru w 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej gen. Władysława Andersa i przedostał się wraz z nią do Włoch, gdzie po bitwie pod Monte Cassino otrzymał krzyż Virtuti Militari. Po wojnie osiadł w Rzymie i tam spotkał w czerwcu 1945 roku współwięźnia z obozu w Jacewie (Ostatni). To zdarzenie stanowiło dla Igora Gorzkowskiego punkt wyjścia i jednocześnie klamrę teatralnej adaptacji niezwykłej powieści obozowej „Inny świat”.
Pytania te będą stawiane przez pryzmat najwybitniejszych dzieł Szekspira, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Romana Brandstaettera, Platona, Kazimierza Brandysa i innych. Rok Herlinga-Grudzińskiego Teatr Telewizji uczci prapremierą ekranizacji „Innego świata” w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Widzów czeka wielki remake przeboju Teatru Telewizji wszech czasów: „Igraszek z diabłem” Jana Drdy; krakowska inscenizacja w reżyserii Artura Barona Więcka. W repertuarze znajdą się nowe interpretacje dzieł klasyki polskiej i światowej: Szekspir, Witkacy, Fredro w rękach mistrzów i reżyserów młodszego pokolenia, ale również utwory napisane specjalnie dla Teatru Telewizji; w tym rozpoczynający sezon spektakl „Imperium ” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Roberta Talarczyka. Zagrają świetni polscy aktorzy, nie zabraknie wiele debiutów, również reżyserskich.