Teatr Telewizji TVP

o teatrze

„ADHD i inne cudowne zjawiska”. Premiera Teatru Telewizji w TVP1 i TVP VOD

„ADHD i inne cudowne zjawiska”. Premiera Teatru Telewizji w TVP1 i TVP VOD

Sztuka w artystyczny sposób ukazuje tzw. deficyt uwagi. „To zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, dlatego scena jest dobrym miejscem na próbę zrozumienia tego zespołu” – komentuje Joanna Szczepkowska – autorka, reżyserka i odtwórczyni głównej roli.

Na scenie towarzyszy jej Hanna Konarowska-Nowińska. Spektakl momentami staje się zabawną historią, która ma pokazać widzom, że istnieje sposób na zrozumienie wielu nietypowych ludzkich zachowań. Nabiera ona dodatkowego znaczenia wobec faktu, że ADHD u osób dorosłych medycyna wciąż traktuje z przymrużeniem oka.

Przedstawienie, choć sprawia wrażenie improwizacji, ma precyzyjnie wymyśloną formę teatralną. Wielu widzów odnajduje w nim „trochę siebie”, niezależnie od tego, czy uważają się za ADHD-owców czy nie. Po jego obejrzeniu wielu nabiera nowej perspektywy i inaczej zaczyna patrzeć na cechy swoje oraz najbliższych.

Spektakl miał swoją premierę w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w 2011 r.

„Deprawator”. Teatralne spotkanie Gombrowicza z Miłoszem w TVP VOD

„Deprawator”. Teatralne spotkanie Gombrowicza z Miłoszem w TVP VOD

Akcja sztuki rozgrywa się w 1966 r., kiedy Czesław Miłosz i jego żona Janina przyjeżdżają na wakacje do Vence pod Niceą. W willi niedaleko mieszka Witold Gombrowicz wraz z małżonką Ritą Labrosse. Miłosz korzysta z tej okazji i często odwiedza Gombrowicza.

W „Deprawatorze” pojawia się jeszcze inna wybitna postać polskiej literatury – Zbigniew Herbert. Poeta w tym czasie gości u Miłosza. Odradza swojemu gospodarzowi spotkań z Gombrowiczem. Drażnią go częste wizyty Miłosza u Gombrowicza. Młody wówczas Herbert ma pretensje do swoich uznanych starszych kolegów o ich stosunek do Polski i Polaków. Spektakl ukazuje odmienne spojrzenia wielkich pisarzy na sytuację ich ojczyzny oraz jej obywateli w XX w.

W dramacie zostaje poruszony też temat śmierci Witolda Gombrowicza, który umiera kilka lat po wizytach Miłosza.

„Postscriptum”. Autorskie wywiady Grażyny Torbickiej z twórcami Teatru Telewizji

„Postscriptum”. Autorskie wywiady Grażyny Torbickiej z twórcami Teatru Telewizji

„Postscriptum” to program z udziałem reżyserów i odtwórców głównych ról, emitowany po spektaklach Teatru Telewizji. Rozmowy z nimi prowadzi Agnieszka Szydłowska, natomiast 21 oraz 28 października w roli gospodyni programu wystąpi również Grażyna Torbicka.

„Powrót do Reims”. Spektakl o tożsamości z Jackiem Poniedziałkiem w TVP VOD

„Bigda idzie!” Polityczny spektakl z Januszem Gajosem w TVP1

„Bigda idzie!” Polityczny spektakl z Januszem Gajosem w TVP1

Spektakl w reżyserii Andrzeja Wajdy jest adaptacją trzyczęściowej powieści „Mateusz Bigda” autorstwa Juliusza Kadena-Bandrowskiego. Akcja telewizyjnego przedstawienia rozgrywa się w środowisku polskich parlamentarzystów okresu międzywojennego.

Tytułowy bohater jest działaczem chłopskim, którego można postrzegać jako aroganta i prymitywa, ale cechuje go również spryt oraz brak skrupułów. Bigda nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel i przejąć władzę. Planuje obalić obecny rząd i zostać najważniejszą osobą w państwie. Jednak działacze z innych politycznych frakcji spróbują przeszkodzić chłopskiemu opozycjoniście.

„Dowód na istnienie drugiego” – aktorzy o spotkaniu Gombrowicza i Mrożka

„Dowód na istnienie drugiego”. Spektakl o Gombrowiczu i Mrożku w TVP VOD

„Dowód na istnienie drugiego”. Spektakl o Gombrowiczu i Mrożku w TVP VOD

Autor sztuki opowiada o spotkaniach Witolda Gombrowicza ze Sławomirem Mrożkiem, które odbyły się w latach 1965-1966 we Francji. Ukazując tych dwóch wielkich twórców, Wojtyszko posłużył się zarówno materiałami źródłowymi, jak i własną fantazją.

Akcja sztuki rozgrywa się w momencie, kiedy Witold Gombrowicz jest już cenionym pisarzem. Sławomir Mrożek spotyka się z nim niedługo po wydaniu „Tanga”, jednego ze swoich najważniejszych dzieł, gdy dopiero zaczyna zyskiwać uznanie. Autor sztuki portretuje dwóch różnych artystów – jeden stara się prowokować, drugi jest wycofany i milczący.

Teatr Telewizji z nagrodą Klubu Twórców Reklamy dla nowej identyfikacji wizualnej

Nowości w Teatrze Telewizji. Poznaj repertuar na jesień

Odszedł Jerzy Stuhr. Tak zapamiętamy jego aktorskie wcielenia