Teatr Telewizji TVP

503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 35724790


Varnish cache server

Okno na tamtą stronę

Autorski spektakl Artura Hofmana – aktora, reżysera i dziennikarza, działacza społeczności żydowskiej w Polsce.

19 kwietnia 2018 roku przypadła 75. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Jest to doskonała okazja do przedstawienia twórczości Władysława Szlengla – poety i kronikarza getta. Autor, popularny tuż przed wojną, był związany z Warszawą i językiem polskim.

Inscenizacja to rodzaj podróży artystycznej przez przedwojenną, pełną szlagierów scenę i ulice Warszawy. Lekka forma kabaretowa tak charakterystyczna dla lat trzydziestych stanowi wyraźny kontrapunkt dla czasu okupacji i specyfiki życia artystycznego w getcie. Sam fakt funkcjonowania kabaretu gettowego, nie jest dla każdego współczesnego odbiorcy oczywisty. Właśnie Władysław Szlengel był tym wyjątkowym, poetyckim kronikarzem czasu Zagłady. Niezwykle ostre spojrzenie na rzeczywistość getta, sarkazm i ironia to unikatowa forma komentarza i stanu ducha ludzi z zamkniętej dzielnicy. Poeta zginął pod koniec powstania, 8 maja 1943 roku.

Opowieść o Szlenglu wyłącznie poprzez jego teksty to tak naprawdę wyraźny szkic epoki, zarówno tej z końca lat trzydziestych, ale przede wszystkim getta. W obu przypadkach oczyma Szlengla poznajemy innych artystów: Władysława Szpilmana, Wierę Gran i innych. W tej opowieści nie ma pustych przebiegów. Każdy tekst porusza, a im bardziej akcja zbliża się do tragicznego finału, tym większa u widza świadomość pojęć: JA, ŚWIAT, ŻYCIE, ŚMIERĆ, BÓG. Nic dziwnego, że unikatowość twórczości Władysława Szlengla powoduje coraz większe zainteresowanie jego poezją na świecie, pojawiają się m.in. tłumaczenia na język angielski czy hebrajski.

Autor: Władysław Szlengel
Adaptacja i reżyseria:
Artur Hofman
Zdjęcia:
Paweł Flis
Scenografia:
Wojciech Majda
Kostiumy:
Krzysztof Łoszewski
Muzyka:
Hadrian Filip Tabęcki
Montaż:
Beata Barciś

Obsada
: Wojciech Solarz (Autor, Władysław), Marcin Przybylski (Jonas), Artur Barciś (Krawiec Zalman), Krzysztof Szczepaniak (Max), Katarzyna Dąbrowska (Wiera), Katarzyna Żak (Stefania), Adrianna Gruszka (Kobieta z okna), Katarzyna Post (Kwiaciarka), Maciej Dmochowski (Policjant), Wojciech Wróblewski (Kelner) i inni

503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 35724843


Varnish cache server