Teatr Telewizji TVP

Miłość i gniew, reż. Z. Hübner

Sztuka Johna Osborne’a w reżyserii Zygmunta Hübnera. Spektakl z 1973 roku.

Dramat obyczajowy ukazujący postawę młodego, wykształconego człowieka przeżywającego totalny bunt przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Bohater sztuki, Jimmy – absolwent prowincjonalnego uniwersytetu, nie chcąc zadowolić się podrzędną posadą, jest sprzedawcą w budce ze słodyczami. Żyje w wynajętym mieszkanku z żoną Alison mając za sąsiada swego przyjaciela i współpracownika, Cliffa. Jimmy swoją gorycz wobec świata i ludzi wyładowuje na swej żonie, którą kocha, ale przez to, że wywodzi się z klasy średniej obarcza ją winą za panujące wokół, niemiłe mu ideały społeczne tej klasy. Sytuację stara się łagodzić mocno zadomowiony w mieszkaniu młodego małżeństwa Cliff. Pretekstem do tych utarczek jest lektura prasy, którą Jimmy próbuje zapełnić pustkę niedzieli. Jednak ta czynność tylko wzmaga jego agresję, która skupia się na jego żonie. 


 Przyjazd Helen, przyjaciółki Alison z panieńskich czasów nie łagodzi atmosfery. Helen dowiadując się, że Alison spodziewa się dziecka i widząc jak jest traktowana przez męża, sprowadza ojca dziewczyny, aby zabrał ją do rodzinnego domu. Opuszczone miejsce przy Jimmym szybko zajmuje Helen, która wcześniej wydawała się tak mu nieprzychylna. Szybko też przyjmuje, podobnie jak Alison, uległą postawę wobec Jimmy'ego. Jednak Cliff, który w skrytości kochał się w Alison, nie zaakceptował do końca tej zmiany u boku przyjaciela. Postanawia pójść własną drogą życiową. 

Nieoczekiwane zjawienie się Alison, cierpiącej z powodu poronienia, doprowadza do odejścia Helen. Jimmy wstrząśnięty rozpaczą żony, do której doprowadził ją swym gniewem wobec świata wyładowywanym na niej, pragnie spróbować jeszcze raz wspólnego życia z kochaną kobietą. 

Autor: John Osborne 
Przekład: Wacława Komarnicka, Krystyna Tarnowska 
Reżyseria: Zygmunt Hübner 
Realizacja tv: Alicja Ślężańska 
Scenografia: Xymena Zaniewska 

Obsada: Pola Raksa (Alison), Hanna Okuniewicz (Helena), Roman Wilhelmi (Jimmy), Wojciech Pszoniak (Cliff), Tadeusz Białoszczyński (Pułkownik)