Teatr Telewizji TVP

Ekspedycja

Po „Ludziach i aniołach” zrealizowanych w Teatrze Współczesnym w Warszawie i zaprezentowanym na żywo w Teatrze Telewizji, Wojciech Adamczyk znów sięgnął po twórczość rosyjskiego dziennikarza i satyryka Wiktora Szenderowicza.

Albert, młody wysłannik ONZ, przyjeżdża do odległego zakątka naszej planety z dobroczynną misją. Ma za zadanie ucywilizowanie zamieszkałego tam Ludu Końca Świata. W zamian za humanitarną pomoc tubylcy winni zrzec się praktykowanego od dawien dawna ludożerstwa. Był czas, że plemię zjadało się nawzajem, teraz w imię postępu zjada już tylko swoich sąsiadów z drugiej strony rzeki, Karaczurów – przekonuje stary Wódz, obiecując Albertowi, że w podzięce za kolejny transport żywności i lekarstw plemię może zrezygnować z polowania na kobiety i dzieci, ograniczając się jedynie do męskich osobników. Wkrótce jednak okazuje się, że zawarty układ jest fikcją, bo Plemię Końca Świata wcale nie zamierza zmienić swoich obyczajów. Sytuacja staje się coraz groźniejsza dla Alberta, a potęguje ją jego nagłe uczucie do córki Wodza. 


Sztuka Wiktora Szenderowicza to błyskotliwy przykład odnowienia gatunku powiastki filozoficznej. Zaskakująca formalnie opowieść o wyprawie wysłannika ONZ do plemienia żyjącego z dala od cywilizacji jest pretekstem do refleksji nad ludzką naturą. Młody idealista zderza się boleśnie z pragmatyzmem polityki, mechanizmami władzy i propagandy. Inteligentna satyra polityczna, zaduma nad ludzką kondycją wpisane zostały w konwencję czarnej komedii oraz komedii romantycznej, w której niebagatelną rolę odgrywa zakochana kobieta. 

Nazwisko Wojciecha Adamczyka – mistrza komediowego gatunku, reżysera m.in. kultowego serialu „Ranczo” gwarantuje, że spektakl ma szansę stać się telewizyjnym hitem. 

Autor: Wiktor Szenderowicz 
Autor wersji polskiej: Jerzy Czech 
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Adamczyk 
Zdjęcia: Łukasz Łasica 
Scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska 
Kostiumy: Katarzyna Adamczyk 
Muzyka: Paweł Lucewicz 
Choreografia: Zofia Rudnicka 
Montaż: Marek Król 

Obsada: Adrian Zaremba (Albert), Wódz Ludu Końca Świata (Cezary Żak), Marta Lipińska (Agunia), Martyna Byczkowska (Fema), Witold Wieliński (Prawa Ręka Wodza), Krzysztof Dracz (Wudu), Sławomir Grzymkowski (Keczap), Ignacy Liss (Paluszek), Jan Janga Tomaszewski (Stary Wojownik), Katarzyna Hołtra (Młoda Żona Starego Wojownika), Martyna Kliszewska (Kobieta I), Katarzyna Romańczuk (Kobieta II), Dariusz Dobkowski (Tubylec I), Tomasz Zaród (Tubylec II), Dominik Bąk (Tubylec III), Sebastian Świerszcz (Tubylec IV), (Karol Kadłubiec (Wojownik I), Maciej Hanczewski (Wojownik II), Patryk Gnaś (Wojownik III), Mateusz Sobociński (Wojownik IV), Jakub Ziółkowski (Karaczur I), Kamila Baryła (Karaczur II) i inni.