Teatr Telewizji TVP

Lalka z łóżka nr 21

Sztuka Djordje Lebovića w reżyserii Jana Kulczyńskiego. Spektakl z 1971 roku, który telewizyjnej premiery doczekał się dopiero po 48 latach.

Djordje Lebović, autor sztuki napisanej w latach 60. XX wieku, porusza bolesny temat wykorzystywania seksualnego więźniarek obozów koncentracyjnych, wyselekcjonowanych przez hitlerowskie władze do przymusowej pracy w domach publicznych. To temat tabu, którego z wielu względów nie poruszano w powojennym dyskursie o Zagładzie. 


20 lat po zakończeniu II wojny światowej w mieszkaniu lekarza pediatry dr Wilmy Jelinek, zadbanej kobiety w średnim wieku zjawia się niespodziewany gość, adwokat Emil Grabner. Mimo widocznego na twarzy upływu czasu postać mężczyzny jest znajoma – to były funkcjonariusz SS, komendant domu publicznego w obozie KL Auschwitz, zwanego przez Niemców „Domem lalek”. Między bohaterami rozpoczyna się pełna napięcia rozmowa ofiary i oprawcy o wydarzeniach z czasów, kiedy walka o przetrwanie i zachowanie godności stawiała kobiety przed tragicznymi wyborami. 

Spektakl nigdy nie został wyemitowany w telewizji i stał się tzw. „pułkownikiem” ze względu na poruszony temat oraz zaangażowanie opozycyjne odgrywającej tytułową rolę Haliny Mikołajskiej.

Autor: Djordje Lebović 
Przekład: Edward Płaczek 
Reżyseria: Jan Kulczyński 
Scenografia: Wojciech Sieciński 
Realizacja tv: Joanna Wiśniewska 

Obsada: Halina Mikołajska (Wilma Jelinek), Henryk Borowski (Emil Grabner), Stanisław Zaczyk (Mąż) oraz Włodzimierz Press