Teatr Telewizji TVP

Znaki

Zabawna, choć chwilami groźna tragifarsa ostrzegająca nas przed totalitarną ingerencją aparatu państwowego w kulturę. Drugi, po „Generale”, tekst Jarosława Jakubowskiego zrealizowany w Teatrze Telewizji. Spektakl wyreżyserował Artur Tyszkiewicz.

Do domu Jana, cenionego pisarza, przychodzi nagle nieznany urzędnik państwowy i w uniżony, lecz jednocześnie nie pozostawiający wyboru sposób przedstawia dyrektywę likwidującą polskie znaki diakrytyczne. Jan staje wobec wyboru: albo zgodzi się przyjąć nowe zasady i będzie mógł tworzyć dalej, albo pozostanie wierny ojczystemu językowi, ale przestanie istnieć jako pisarz i w konsekwencji straci stałe źródło dochodu. Tu nie ma miejsca na dyskusje i kompromisy. Trzeba podjąć decyzję ze świadomością, że w każdym wypadku będzie to decyzja zła. 


W głównych rolach Przemysław Stippa, Grzegorz Małecki i Marta Ścisłowicz – trójka znamienitych i popularnych aktorów, którzy mierzą się z prowokacyjnym i dającym wiele do myślenia tekstem Jarosława Jakubowskiego. Autor w znakomity sposób szczególnej krytyce poddaje sposób komunikowania się ludzi w dobie dominacji zwięzłych wiadomości cyfrowych. 

Autor: Jarosław Jakubowski 
Scenariusz i reżyseria: Artur Tyszkiewicz 
II reżyser: Sebastian Drożak 
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Gąsior 
Zdjęcia: Piotr Wojtowicz 
Muzyka: Borys Kunkiewicz 

Obsada: Przemysław Stippa, Grzegorz Małecki, Marta Ścisłowicz oraz Patrycja Kowalewska, Rafał Derkacz, Damian Krajczyk, Karol Wachnik