Teatr Telewizji TVP

Aszantka, reż. J. Tumidajski

Klasyka polskiego dramatu. Jedna z najbardziej znanych sztuk Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

Autor: Włodzimierz Perzyński
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Tumidajski
Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Kostiumy: Krzysztof Łoszewski
Zdjęcia: Piotr Bernat
Muzyka: Stefan Wesołowski
Choreografia: Zofia Rudnicka
Obsada: Paulina Gałązka (Władka – Aszantka), Marcin Przybylski (Edmund Łoński), Arkadiusz Janiczek (Baron Kręcki), Artur Żmijewski (Bratkowski), Szymon Mysłakowski (Romowski), Antoni Królikowski (Franek), Katarzyna Dąbrowska (Viola), Magdalena Warzecha (Gosposia), Mirosław Zbrojewicz (Dyrektor), Henryk Łapiński (Jan, Służący)

Termin „Aszantka” wywodzi się od nazwy zachodnioafrykańskiego plemienia Aszanti. Osiemnastoletnia Władka – główna postać komedii Włodzimierza Perzyńskiego – ma w sobie coś z „dzikuski”. Łączy egzotykę z manierami warszawskiego półświatka. To właśnie ją poznaje młody obywatel ziemski, niestroniący od hulaszczego trybu życia Edmund Łoński. Dziewczyna o niecodziennej urodzie skłonna jest zostać utrzymanką Łońskiego. Z czasem jednak ten aranżowany układ zamieni się, przynajmniej w oczach Edmunda, w związek. Niedopasowanie partnerów, ich potrzeb i oczekiwań doprowadza jednak do tragedii. 

Sztuka Perzyńskiego z 1906 roku boleśnie przystaje do współczesności, w której relacje międzyludzkie są coraz bardziej powierchowne, a szeroko rozumiane używanie jest ważniejsze niż życie drugiego człowieka, jego obecność i odrębność. Perzyński opisuje rzeczywistość, w której pieniądze i szybka satysfakcja stały się podstawowymi wartościami. „Aszantka” to także, a może przede wszystkim, opowieść o tym, jak pożądanie zastąpiło miłość, lecz tylko – pozornie... bo potrzeby bliskości i miłości nie da się zagłuszyć. 

Realizacja komedii była reżyserskim debiutem Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Telewizji.