Teatr Telewizji TVP

Aszantka, reż. J. Tumidajski

Klasyka polskiej dramaturgii. Jedna z najbardziej znanych sztuk Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

Termin „Aszantka” wywodzi się od nazwy murzyńskiego plemienia Aszanti, które w XIX wieku uchodziło za najbardziej dorodne w zachodniej Afryce. Osiemnastoletnia Władka – centralna postać komedii Włodzimierza Perzyńskiego ma w sobie coś z „dzikuski”. Łączy czar egzotyki z manierami warszawskiego półświatka. To właśnie ją poznaje młody obywatel ziemski Edmund Łoński, prowadzący hulaszczy tryb życia. Dziewczyna o niecodziennej urodzie skłonna jest zostać utrzymanką Łońskiego. Z czasem jednak ten aranżowany układ przemieni się, przynajmniej w oczach Edmunda, w związek. Niedopasowanie partnerów, ich potrzeb i oczekiwań doprowadza do tragicznego finału. 


Sztuka Perzyńskiego z 1906 roku boleśnie przystaje do naszej współczesności, w której relacje międzyludzkie są coraz bardziej naskórkowe, a użycie (rozumiane jak najszerzej) jest ważniejsze niż przeżycie drugiego człowieka, jego obecności i odrębności. Perzyński opisuje rzeczywistość, w której pieniądze i szybka satysfakcja stały się podstawowymi wartościami. Aszantka to także, a może przede wszystkim, opowieść o tym, jak pożądanie zastąpiło miłość – pozornie... bo potrzeby bliskości i miłości nie da się zagłuszyć. 

Realizacja komedii będzie reżyserskim debiutem Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Telewizji. 

Autor: Włodzimierz Perzyński 
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Tumidajski 
Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński 
Kostiumy: Krzysztof Łoszewski 
Zdjęcia: Piotr Bernat 
Muzyka: Stefan Wesołowski 
Choreografia: Zofia Rudnicka 

Obsada: Paulina Gałązka (Władka – Aszantka), Marcin Przybylski (Edmund Łoński), Arkadiusz Janiczek (Baron Kręcki), Artur Żmijewski (Bratkowski), Szymon Mysłakowski (Romowski), Antoni Królikowski (Franek), Katarzyna Dąbrowska (Viola), Magdalena Warzecha (Gosposia), Mirosław Zbrojewicz (Dyrektor), Henryk Łapiński (Jan, Służący)