Teatr Telewizji TVP

Premierowe spektakle Teatru Telewizji w TVP Kultura i TVP ABC

Teatr Telewizji przygotowuje premiery nie tylko dla pasma poniedziałkowego w TVP1, ale także wtorkowego w TVP Kultura oraz spektakle Teatru dla Dzieci TVP ABC. Już 10 września czeka nas prawdziwa uczta – „Szekspir Forever!” z udziałem i w reżyserii Andrzeja Seweryna.

„Szekspir Forever!”
Premiera TVP Kultura, 10 września 2019
William Szekspir
Monodram Andrzeja Seweryna to niezwykła lekcja teatru i popis jego aktorskiego kunsztu. Wcielając się w wiele postaci, aktor ukazuje piękno szekspirowskiego języka, a przy tym również odkrywa tajniki swego zawodu. Wybrane fragmenty dzieł wybitnego dramatopisarza tworzą zarówno ciekawą opowieść o człowieku i jego namiętnościach, jak i o literaturze. Ponadto stanowią znakomity pretekst do wspomnień Andrzeja Seweryna o ludziach, których spotkał na różnych etapach swojej drogi artystycznej. Aktor prowadzi z publicznością interaktywny dialog. Na scenie korzysta z bardzo prostych rekwizytów oraz szerokiego spektrum środków wyrazów (śpiew, taniec, aktorska metamorfoza). Prezentując wyjątki ze sztuki, stara się odpowiedzieć na pytania o rolę i status człowieka we współczesnym świecie.

„Clarissima”
Premiera TVP Kultura, 1 października 2019
Justyna Bargielska
Prapremiera spektaklu odbyła się podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” 14 września 2014 roku w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem. Justyna Bargielska opisuje konkretny moment w życiu Clary Schumann (w tej roli Aleksandra Justa), żony słynnego kompozytora, matki siódemki ich dzieci, która próbuje dociec, dlaczego przez ponad dwa lata nie pozwolono jej odwiedzić męża w sanatorium dla umysłowo chorych. Utwór przedstawia rozterki kobiety i porusza takie kwestie jak: szczęście, miłość, wrażliwość, sztuka. Ważnym elementem spektaklu jest udział w nim wybitnego pianisty Marka Bracha, wykonującego wybrane utwory Roberta i Clary Schumannów.

„Kriton”
Premiera TVP Kultura, 2019
Platon
Do osadzonego w celi śmierci Sokratesa (Jerzy Trela), czekającego na wykonanie wyroku, wczesnym świtem przychodzi jego uczeń Kriton (Piotr Cyrwus). Nie jest on w stanie zrozumieć spokoju Sokratesa, który został skazany na śmierć za sprzeniewierzenie się ateńskiej religii oraz szerzenie niemoralności wśród młodych obywateli. Kriton jest gotowy wykupić Sokratesa z więzienia, namawia go do emigracji. Stary filozof próbuje mu wyperswadować ten pomysł, ponieważ uważa, że oznaczałoby to rzeczywiste sprzeniewierzenie się prawom ustanowionym przez Ateńczyków.

„Helskie dzwony”
Premiera TVP ABC
Ewa Pytka
Opowieść powstała na podstawie znanych kaszubskich baśni ludowych, z których jedna, ukazana w niezwykłej animacji, opisuje burzliwe losy Helan zamieszkujących wyspę Hel, a druga oparta jest na legendzie o dzwonniku Bartłomieju, siedmiu dzwonach i sierotce obdarzonej dobrym sercem oraz niezwykłymi umiejętnościami. Współczesna nadmorska plaża – brzegiem morza wędruje Bajarka z Martusią. Kobieta opowiada dziewczynce o tym, jak żyjący dostatnio Helanie, początkowo bardzo pracowici i uczciwi z biegiem czasu stali się chciwi, leniwi i zawistni, a srogi Król Bałtyku, widząc ich hulanki wymierzył im karę i zatopił miasto Hel. Gniew władcy minął dopiero wtedy, gdy skruszeni Helanie uratowali załogę zaginionego statku. Wody opadły, a miasto Hel połączyło się z mierzeją.