Teatr Telewizji TVP

Inny świat

Z okazji Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Teatr Telewizji przygotował spektakl na podstawie „Innego świata”. To wydarzenie tym donioślejsze, że dotąd tytuł ten nie był przenoszony na ekran telewizyjny i kinowy.

Proza obozowa Herlinga-Grudzińskiego, choć dziś ma status klasyki i wymieniana jest obok „Wspomnień z domu umarłych” Fiodora Dostojewskiego, w PRL-u stanowiła pozycję zakazaną. Autor scenariusza telewizyjnego i jednocześnie reżyser tematem swojej adaptacji uczynił człowieczeństwo jako sytuację graniczną, a więc kondycję, o którą trzeba nieustannie walczyć, albowiem wcale nie jest dana raz na zawsze i niezbywalna. Szczególnie w stanie permanentnego głodu. 


W „Innym świecie” Gustaw Herling-Grudziński zreferował piekło totalitarnej rzeczywistości, której doświadczył jako więzień sowieckiego obozu w trakcie II wojny światowej. Zwolniony z łagru w 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej gen. Władysława Andersa i przedostał się wraz z nią do Włoch. Po wojnie Herling-Grudziński osiadł w Rzymie i spotkał tam przypadkiem w czerwcu 1945 roku współwięźnia z obozu. To zdarzenie stanowi dla Igora Gorzkowskiego punkt wyjścia i jednocześnie klamrę adaptacji „Innego świata”. Można przypuszczać, że to spotkanie stało się dla Herlinga-Grudzińskiego asumptem do opublikowania tomu o innym (nieludzkim) świecie. 

W telewizyjnym spektaklu w rolę Gustawa/Altera wcieli się Philippe Tłokiński, który niedawno zagrał Jana Nowaka-Jeziorańskiego w „Kurierze”, na ekranie zaś partnerować mu będzie m.in. Rafał Zawierucha, który wcielił się w Romana Polańskiego w „Pewnego razu... w Hollywood”.

Autor: Gustaw Herling-Grudziński 

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski 
Zdjęcia: Jarosław Żamojda 
Scenografia: Jan Polivka
Kostiumy: Joanna Walisiak
Choreografia: Iwona Pasińska
Muzyka: Zbigniew Kozub 
Montaż: Beata Barciś

Obsada: Philippe Tłokiński (Gustaw/Alter), Rafał Zawierucha (Ostatni), Andrzej Mastalerz (Dimka), Henryk Talar (Sadowski), Natalia Sikora (Natalia Lwowna), Marek Barbasiewicz (Lazarowicz), Łukasz Lewandowski (Rusto), Mariusz Jakus (Samsonow), Sławomir Grzymkowski (Zabójca Stalina), Janusz R. Nowicki (Wróżbita/Starzec/Ksiądz), Julia Trembecka-Wilczewska (Marusia), Igor Kowalunas (Urka), Paweł Paprocki (Tadeusz), Karol Pocheć (Kostylew), Weronika Humaj (Generalska córka), Krzysztof Wach (Gorbatow), Rafał Sawicki (Loevenstein), Henryk Niebudek (Machapetian), Sławomir Miska (Kowal), Bartłomiej Bobrowski (Nauczyciel), Anna Smołowik (Olga Michajłowna), Przemysław Bluszcz (Dygnitarz NKWD), Arkadiusz Janiczek (Zyskind), Tomasz Borkowski (Wsiewołod), Remigiusz Jankowski (Polenko) i inni