Teatr Telewizji TVP

Dzień gniewu, 25 listopada, godz. 21.00 – PREMIERA

Dramat Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza.

Dramat o metanoi – duchowej przemianie, jakiej doświadczają ludzie w sytuacjach granicznych. Centralnymi punktami odniesienia są tradycja biblijna i odpowiedzialność płynąca z traktowanej konsekwentnie nauki chrześcijańskiej. 


Akcja sztuki rozgrywa się w trakcie II wojny światowej w klasztorze gdzieś w Polsce. Do przeora klasztoru udzielającego schronienia Żydowi przychodzi jego dawny kolega z seminarium, niedoszły ksiądz a zarazem oficer gestapo. Przeor zostaje postawiony przed dylematem, czy wydać ukrywającego się Żyda i ocalić życie, czy nie ulec i narazić się na śmierć. 

„Dzień gniewu” został napisany w 1962 roku przez Romana Brandsteattera, pisarza i poetę chrześcijańskiego, który w swojej twórczości realizuje przekonanie o etycznej powinności tworzenia. Akcja tej fascynującej opowieści sensacyjnej, wpisanej w formę misterium paschalnego, toczy się w czasie II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów. Jeden z ocalałych, Emanuel Blatt, otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie. Tragiczne wydarzenia, które rozgrywają się za murami klasztoru, pozwalają spojrzeć z wielu perspektyw na zachowania człowieka w sytuacji śmiertelnego zagrożenia. 

Ważnym aspektem dramatu jest niejednoznaczna relacja między przeorem klasztoru a Bornem, komendantem SS – znajomymi sprzed wojny, którzy razem studiowali teologię w Rzymie. Brandsteatter, ukazując tragiczny splot zdarzeń, dotyka samej istoty wiary. W śmierci widzi zbawienie, w cierpieniu, w świadomym przyjęciu jego konieczności – najwyższy sens życia. Jedną z głównych, zbiorowych postaci misterium jest Chór zakonników, który słowami psalmów komentuje wojenną rzeczywistość i wyraża lęk przed cierpieniem i śmiercią.

Autor: Roman Brandstaetter 

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz 
Zdjęcia: Przemysław Niczyporuk 
Scenografia: Marcin Buśko 
Kostiumy: Izabela Stronias 
Muzyka: Marcin Szczyciński, Stanisław Szczyciński 
Montaż: Szymon Sabarański 

Obsada: Radosław Pazura (Przeor), Rafał Gąsowski (Born), Jan Marczewski (Emanuel Blatt), Natalia Rybicka (Julia Chomin), Daniel Olbrychski (Konspirator), Zbigniew Moskal, Marek Nędza, Michał Barczak, Przemysław Dakowicz (Ojcowie zakonni), śpiewacy zespołu Bornus Consort: Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Pożarski, Robert Lawaty, Mirosław Borczyński, Stanisław Szczyciński, Paweł Szczyciński (Ojcowie zakonni), Krzysztof Szczerba (Furtian), Bartosz Warwas, Piotr Kococik (Esesmani) i inni.