Teatr Telewizji TVP

Spektakl „Inspekcja” nominowany do nagrody X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich w Rzymie

Spektakl Teatru Telewizji „Inspekcja” autorstwa Grzegorza Królikiewicza oraz Jacka Raginisa-Królikiewicza i w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza został nominowany w kategorii „Najlepszy Film” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” w Rzymie.

„Inspekcją” miał powrócić do Teatru Telewizji wybitny, polski reżyser Grzegorz Królikiewicz, który w trakcie przygotowań do spektaklu zmarł. Pracę nad przedstawieniem ukończył jego syn Jacek Raginis-Królikiewicz – reżyser i współautor scenariusza. 


Spektakl jest wstrząsającym obrazem ostatnich miesięcy przed dokonaniem Zbrodni Katyńskiej. Opowiada o patriotycznej postawie polskich oficerów więzionych w sowieckim obozie jenieckim. Wasilij Zarubin, po nieudanej misji na terenie nazistowskich Niemiec, skazany na śmierć ledwo uchodzi z życiem. W obliczu nagłego wybuchu wojny, Stalin postanawia zlecić mu nowe zadanie - werbunek polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Powodzenie jego misji zależy wyłącznie od podatności lub niezłomności więzionych wojskowych. Atmosfera spektaklu doskonale oddaje dramat w jakim znaleźli się polscy jeńcy oraz pozwala zrozumieć presję, jakiej byli poddawani. Spektakl bazuje na rzetelnej dokumentacji i faktografii. 

Tak tę nominację skomentował Jacek Raginis-Królikiewicz: – Spektakl został dostrzeżony już na kilku innych festiwalach, ale ta nominacja szczególnie mnie ucieszyła, bo ktoś rozpoznał tę moją intuicję, pewną ukrytą nić. Dla mnie rozgrywka między Zarubinem, a polskimi oficerami w Kozielsku ma dla mnie wymiar nie tylko historyczny, polityczny, czy psychologiczny. Była to przede wszystkim duchowa walka o wiarę, o tożsamość, o wewnętrzną integralność. Ważną rolę w tej sytuacji odgrywała modlitwa i katoliccy księża, którzy posługiwali wśród jeńców jako kapelani i swym osobistym przykładem podtrzymywali ducha oporu. Chcę też powiedzieć, że nominację traktuję jako uznanie pracy artystycznej całego zespołu, bo w spektaklu mamy wspaniałe kreacje aktorskie, doskonałe zdjęcia i muzykę.

O nagrodę w kategorii „Najlepszy Film” poza spektaklem „Inspekcja” powalczą jeszcze dwie produkcje. Międzynarodowa komisja wybrała po trzy filmy w każdej kategorii. W tym roku zgłoszono ponad 1500 produkcji. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w czwartek, 28 listopada. 


Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów katolickich świata, odbywający się pod patronatem Papieskiej Rady do Spraw Kultury. Nagrody festiwalu nazywane są przez dziennikarzy Oscarami Watykanu. 

„Inspekcja” to kolejna produkcja Telewizji Polskiej dostrzeżona na tym Festiwalu. Filmom „Człowiek Boga” i „Życia nie można zmarnować” w reż Krzysztofa Tadeja w latach 2016 i 2017 przyznano główną nagrodę w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny”.