Teatr Telewizji TVP

Niemcy, 31 stycznia, godz. 20.45

Dramat Leona Kruczkowskiego w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przedstawienie miało premierę w 1973 roku.

Jedna z najlepszych inscenizacji dramatu Leona Kruczkowskiego. „Niemcy” Kazimierza Dejmka to spektakl mocny i drapieżny, pozbawiony publicystycznej otoczki, którą zastąpiła analiza sposobów myślenia i postępowania bohaterów.Reżyser z pomocą rewelacyjnie grających aktorów ukazał przemiany w myśleniu i wrażliwości ludzi pod wpływem totalitarnej propagandy i terroru. Po raz kolejny, lecz zarazem niezwykle ostry postawił uniwersalne pytania: „Czy można udać się na emigrację wewnętrzną w sytuacji szalejącego bezprawia i deptania elementarnej godności ludzkiej?”,„Czy można stosować inne miary dla przedstawicieli swojego i obcego narodu?”. 


W przedstawieniu Dejmka wystąpiło wiele aktorskich znakomitości. Niezwykłą kreację stworzyła Aleksandra Śląska w roli Ruth. Z początku nieco pozerska i prowokacyjna w sposobie bycia, z czasem przeobraża się wewnętrznie i radykalnie występuje przeciwko obłudnemu spokojowi i fanatyzmowi, królującym w rodzinie Sonnenbruchów. Wybitne kreacje stały się też udziałem Józefa Duryasza, Haliny Mikołajskiej, Zdzisława Mrożewskiego i Gustawa Holoubka. 

Akcja sztuki toczy się w czasie II wojny światowej, w domu profesorstwa Sonnenbruchów, gdzie z okazji familijnej uroczystości zbiera się cała rodzina. Jej członkowie reprezentują odmienne postawy wobec życia i otaczającej ich rzeczywistości. Profesor Sonnenbruch to naukowiec, nie dopuszczający do siebie myśli, że jego praca służy hitlerowskiej machinie mordu i terroru. Jego żona Berta i syn Willy to fanatyczni, opętani nienawiścią, naziści, zapatrzeni w swego Fuehrera. Z kolei Ruth – siostra Willy'ego, żyje wyłącznie swoim życiem, o wiele bardziej od polityki interesuje ją moda, a posągowej powadze swej matki przeciwstawia młodzieńczą niefrasobliwość i fantazję. Rodzinny zjazd zakłóca niespodziewane pojawienie się Petersa – komunisty i byłego ucznia prof. Sonnenbrucha, proszącego o schronienie. Willy postanawia niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby, by zaaresztowały zbiega. Tymczasem między Petersem i jego byłym nauczycielem dochodzi do dramatycznej dyskusji światopoglądowej.

Autor: Leon Kruczkowski
Reżyseria: Kazimierz Dejmek
Scenografia: Wojciech Sieciński

Obsada: Zofia Jaroszewska (Berta Sonnenbruch), Zdzisław Mrożewski (prof. Sonnenbruch), Aleksandra Śląska (Ruth), Halina Mikołajska (Liesel), Gustaw Holoubek (Peters), Antonina Gordon-Górecka (Pani Soerensen), Józef Duryasz (Willy), Hanna Stankówna (Franchette), Ewa Wiśniewska (Marika), Ignacy Machowski (Touterelle), Janusz Paluszkiewicz (Hoppe), Lech Ordon (Schultz), Ryszard Pietruski (Juryś), Andrzej Szczepkowski (Oficer), Krzysztof Kumor (Gefreiter), Kazimierz Wilamowski (Antoni), Teodor Ganera, Andrzej Wykrętowicz (Gestapowcy),

czas: 93 min,