Teatr Telewizji TVP

Duet, czyli recepta na miłość

Sztuka Magdaleny Wołłejko, w reżyserii Adama Sajnuka.

„Duet, czyli recepta na miłość” to niezwykle błyskotliwa i zabawna historia „miłości od pierwszego wejrzenia, zjawiska lekko zapomnianego, a jednak wciąż istniejącego...”. To opowieść o uczuciu zrodzonym niespodziewanie pomiędzy dwójką samotnych singli „po przejściach”, w której twórcy nawiązują z wdziękiem i inteligencją nie tylko do współczesnych komedii romantycznych, ale też wykorzystują nieśmiertelne piosenki z Kabaretu Starszych Panów. „Duet, czyli recepta na miłość” to również popis wokalnych i aktorskich umiejętności znakomitego duetu: Emilii Komarnickiej-Klynstra i Wojciecha Solarza.

Anka i Daniel wprowadzają się do wspólnego bliźniaka i mimo woli zostają sąsiadami. Oboje mają za sobą bolesne wspomnienia nieudanych związków, a świeże rany nie ułatwiają wzajemnego kontaktu. Potrzebują trochę czasu oraz małych zbiegów okoliczności, aby przekonać się, że są dla siebie po prostu stworzeni. Ten ciepły, momentami wzruszający spektakl z pełnym nadziei optymizmem przekonuje widzów, że w wirtualnym, zdominowanym przez media społecznościowe świecie, Internet, kariera, lekcje jogi, czy zagraniczne podróże tanimi liniami lotniczymi nie zastąpią szczęścia wynikającego z bycia blisko z drugim człowiekiem. Sens i istota życia tkwią w bezpośredniej, szczerej i autentycznej relacji z partnerem.

W spektaklu wykorzystane zostaną piosenki z Kabaretu Starszych Panów, w nowych aranżacjach, co daje szansę na zmianę konwencji i poszerzenie realistycznej opowieści o miłości o warstwę poetycką.

Autor: Magdalena Wołłejko

Reżyseria: Adam Sajnuk
Zdjęcia: Piotr Wojtowicz PSC
Muzyka do piosenek: Jerzy Wasowski
Teksty piosenek: Jeremi Przybora
Aranżacje piosenek i muzyka ilustracyjna: Michał Lamża
Dekoracje i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Montaż: Beata Barciś 
Dźwięk: Krzysztof Jastrząb, Marcin Kijo


Obsada: Emilia Komarnicka-Klynstra (Anka), Wojciech Solarz (Daniel), Marta Romanowska (Dziewczynka na karuzeli) oraz muzycy grający na żywo: Szymon Linette, Wojciech Gumiński, Konrad Wantrych, Michał Lamża

Czas: 62 min

ADAM SAJNUK – aktor, reżyser teatralny, scenarzysta. Jeden z najciekawszych polskich twórców teatralnych. Założyciel, aktor i reżyser Teatru Konsekwentnego (rok powstania 1997), prezes Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego oraz szef artystyczny Teatru WARSawy. Z wykształcenia jest filmoznawcą, ale całkowicie poświęcił się sztuce teatru. Od 1994 przeciera szlaki teatralnej Warszawy – współpracuje z różnymi scenami, takimi jak Studio, Ateneum, Polonia czy OCH-Teatr. Ostatnio został zaproszony do Teatru Miejskiego w Gliwicach, gdzie przygotował premierę „Dwunastu gniewnych ludzi”, na podstawie kultowego scenariusza Reginalda Rose'a. Jako aktor i reżyser brał udział w realizacji kilkudziesięciu spektakli teatralnych, z których do najgłośniejszych należą: „Sztuka” Yasminy Rezy (1998), „Zabawne gry” na motywach filmu „Funny Games” Michaela Heneke, „Kompleks Portnoya” Philipa Rotha (za reżyserię otrzymał wspólnie z Aleksandrą Popławską Feliksa Warszawskiego), „Zaklęte rewiry” Henryka Worcella w Teatrze Konsekwentnym, „Konstelacje” Nicka Payne'a w Teatrze Polonia, „Dziwka z Ohio” Hanocha Levina, „Ruby” Zoe Kazan, „Ofiara” na podstawie powieści Saula Bellowa (w którym gra główną rolę) w Teatrze WARSawy, „Garderobiany” Ronalda Harwooda w Teatrze Narodowym, „8 kobiet” Roberta Thomasa w OCH-Teatr Warszawa oraz „Akompaniator” Anny Burzyńskiej zrealizowany w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Adam Sajnuk współpracuje również z Akademią Teatralną w Warszawie, w której przygotowuje spektakle ze studentami (m.in. „Barbarzyńcy” Maksyma Gorkiego, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa).