Teatr Telewizji TVP

Bezkrólewie

Jeden z najgłośniejszych dramatów Wojciecha Tomczyka w reżyserii Jerzego Machowskiego. Wokół sztuki, od momentu jej napisania w 2011 roku, narosło wiele legend. Spektakl metaforycznie nawiązuje do sytuacji w państwie w okresie bezkrólewia…

Bohaterowie „Bezkrólewia” przynależą do dwóch różnych światów. Z jednej strony są to młody Kolo oraz jego starsi koledzy Gostek i Glans, którzy opuścili stolicę po śmierci króla. Z drugiej młoda Justyna i jej rodzice. Trzech wędrowców w drodze do granicy państwa zatrzymuje się u spokojnie żyjącej rodziny. Ich niespodziewane przybycie oraz wiadomość o bezkrólewiu wprowadza chaos i niepokój. W tym podzielonym świecie pojawia się też miłość, która przezwycięża wszelkie podziały. 


W sztuce Wojciecha Tomczyka widz spotka dramaturgię Samuela Becketta, Witolda Gombrowicza, czy Sławomira Mrożka. Autor przyznaje, że od lat chciał zmierzyć się z utworem nawiązującego do tradycji teatru staropolskiego. Tradycji teatru opowiadającego w lekkiej, wręcz frywolnej formie o najważniejszych dla Polaków sprawach. Sztuki, w której można rozpoznać siebie, usłyszeć ze sceny, co wspólnocie narodowej przytrafiło się w ostatnich kilku dekadach. Tomczyk miesza romantyczny patos z farsą i tworzy w ten sposób  obraz obecnego świata.   

Sztuka Wojciecha Tomczyka dotarła do finału konkursu IV Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. 

Autor: Wojciech Tomczyk
Reżyseria: Jerzy Machowski 
Zdjęcia: Jarosław Żamojda PSC 
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Gąsior 
Muzyka: Ignacy Zalewski 
Montaż: Beata Barciś PSM 
Opieka reżyserska: Michał Kwieciński 

Obsada: Krzysztof Szczepaniak (Kolo), Edyta Januszewska (Justyna), Andrzej Mastalerz (Józef), Joanna Jeżewska (Zofia), Redbad Klynstra-Komarnicki (Glans), Marcin Kwaśny (Gostek)

WOJCIECH TOMCZYK dramatopisarz, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie (1983) oraz Studium Scenariuszowego PWSFTViT w Łodzi (1986). Autor wielu scenariuszy filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali oraz sztuk teatralnych. W teatrze zadebiutował sztuką „Wampir”, za którą otrzymał Grand Prix III Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu (2003) oraz wyróżnienie w X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2004). Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S. A. za twórczość scenariopisarską i dramaturgiczną (2006) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru (2007). W 2018 r. przyznano mu Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala. Na Festiwalu Dwa Teatry w 2007 r. zdobył Grand Prix za sztukę „Norymberga”, a w 2018 r. nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny za „Marszałka”. W Teatrze Telewizji doczekały się realizacji: „Wampir”, „Inka 1946”, „Dolina nicości” (wg powieści Bronisława Wildsteina), „Komedia romantyczna”, „Zaręczyny”, „Breakout”, „Marszałek”, „Imperium”. 


JERZY MACHOWSKI, autor adaptacji, reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny. Absolwent wrocławskiej AST (2019). Jako reżyser teatralny debiutował w Teatrze Miejskim w Gliwicach w lutym 2017 roku „Niezwykłym lotem pilota Pirxa”. Inscenizował koncerty muzyki współczesnej, w tym kantaty Ignacego Zalewskiego: „Missa sine nomine” i „Stabat Mater”.