Teatr Telewizji TVP

Dziennik 1954

Adaptacja „Dzienników” Leopolda Tyrmanda, zawierajaca niepublikowane fragmenty, dopisane przez autora po wydaniu książki. Spektakl z 1995 roku.

Leopold Tyrmand, pseud. Jan Andrzej Stanisław Kowalski (ur. 16 maja 1920 w Warszawie, zm. 21 marca 1985 w Miami na Florydzie) - polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce. Przed II wojną światową studiował architekturę w Paryżu. Po wybuchu wojny znalazł się w Wilnie, gdzie pisał felietony do „Prawdy Komsomolskiej”. W 1942 r. sam zgłosił się na roboty do III Rzeszy. Po wojnie mieszkał w Danii, Norwegii i Francji, gdzie współpracował z „Kulturą”. Po powrocie do Polski pisał w „Przekroju”, „Expressie Wieczornym” i Tygodniku Powszechnym”. W 1966 r. na stałe przeniósł się do USA, gdzie pracował w czasopiśmie „The New Yorker” i wykładał na State University of New York i Uniwersytecie Columbia. 


Jest autorem znakomitego „Dziennika 1954”, w którym z wrodzonym sobie sarkazmem i inteligencją opisywał ponure czasy stalinowskiej Polski oraz powieści „Zły”, która stała się bestesellerem w okresie odwilży 1956 roku. 

Autor: Leopold Tyrmand 
Reżyseria: Jerzy Zalewski 
Adaptacja: Jacek Suchecki 
Zdjęcia: Paweł Wendorff

Wystąpił: Piotr Fronczewski