Teatr Telewizji TVP

Akcja V. U progu tajemnicy

Sześcioczęściowe widowisko Teatru Sensacji zrealizowane w 1973 roku na podstawie książki Michała Wojewódzkiego „Akcja V-1, V-2”. Część druga.

Porucznik Jończyk dowiaduje się, że Niemcy znają jego nazwisko i że jest poszukiwany przez gestapo. W Warszawie „Borowik i „Kołodziej”, członkowie kierownictwa polskiego podziemia, przedstawiają Jończykowi szczegóły misji, którą ma wykonać. Zadaniem jego jest wyjazd do Swinemünde, kontakt z członkiem polskiego podziemia - „Furmanem” i wspólna penetracja wyspy Uznam. 


W Londynie miss Babington, pracownica angielskiego wywiadu, odczytuje zdjęcia zrobione przez brytyjskie lotnictwo nad wyspą Uznam. Według niej tajemnicze budowle to rampy kolejowe wychodzące w morze, na których znajdują się obiekty w kształcie cygar. Wywiad polski i angielski naciska na polskie podziemie, by jak najszybciej dostarczyło informacje na temat tajnego poligonu w Peenemunde. Aby odwrócić uwagę gestapo od Jończyka, podziemie przygotowuje prowokację - podstawia Niemcom prawdziwego Volksdeutscha Schikorę, handlującego karbidem. Jończyk zaś zatrzymuje się w Bydgoszczy u Niemca Springera, współpracującego z polskim podziemiem, którego syn stacjonuje w Peenemünde. 

Autor: Michał Wojewódzki 
Scenariusz: Jerzy Janicki 
Reżyseria: Andrzej Zakrzewski 
Realizacja TV: Anna Minkiewicz 
Scenografia: Marek Lewandowski 

Obsada: Jan Englert (Stanisław Jończyk), Leszek Herdegen (Max Dachter), Wiktor Grotowicz (Generał von Wachsheim), Maciej Maciejewski (Generał Lust), Krzysztof Chamiec (Schroder), Ignacy Machowski (Pułkownik angielski), Barbara Klimkiewicz (Panna Babington), Janusz Zakrzeński (Mosol), Józef Nowak („Borowik”), Jan Machulski („Kołodziej”), Bogdan Baer (Schikora) i inni