Teatr Telewizji TVP

Akcja V. Trzeci most, 23 lipca, godz. 20.00

Sześcioczęściowe widowisko Teatru Sensacji zrealizowane w 1973 roku na podstawie książki Michała Wojewódzkiego „Akcja V-1, V-2”. Część szósta.

Po pierwszych bombardowaniach Londynu przez Niemców rakietami V1 i V2 wywiady polski i angielski domagają się od polskiego podziemia zorganizowania jak najszybszego przerzutu rakiety V1 do Londynu. Kocioł w mieszkaniu Fundelowa. Gestapo znajduje części rakiet V1 i V2. Fundelow zabija gosposię, która boi się, że nie wytrzyma przesłuchań na Szucha. 


W Londynie z każdym dniem rośnie liczba zabitych na skutek bombardowań rakietami V1 i V2. Angielski wywiad podsuwa niemieckim agentom fałszywe dane dotyczące miejsc trafień. W efekcie tego rakiety bombardują jedynie łąki i pastwiska. Na polowym lotnisku pod Tarnowem ląduje angielski Lancaster. Zabiera z Polski do Londynu rakietę V, mikrofilmy i kurierów. Akcja pod kryptonimem „Trzeci most” kończy się pełnym sukcesem. Jończyk wraca do Warszawy. Ma w planie ślub z Marylą. 

Autor: Michał Wojewódzki 
Scenariusz: Jerzy Janicki 
Reżyseria: Andrzej Zakrzewski 
Realizacja TV: Anna Minkiewicz 
Scenografia: Marek Lewandowski 

Obsada: Jan Englert (Stanisław Jończyk), Aleksandra Zawieruszanka (Maryla), Leszek Herdegen (Max Dachter), Andrzej Zakrzeński (Mosel), Ryszarda Hanin (Gosposia Fundelowa), Ryszard Barycz (Fundelow), Igor Śmiałowski (Major polski), Barbara Wrzesińska (Gloria) i inni.