Teatr Telewizji TVP

Warszawa, 14 września, godz. 21.00

Andrzej Strzelecki zrealizował spektakl muzyczny przywołujący czas tuż sprzed wybuchu II wojny. Premiera odbyła się w 2008 roku.

1 września 1939 roku. W fikcyjnej, choć korzystającej z szeregu autentycznych faktów, historii splatają się ze sobą dwa najbardziej wyraziste artystycznie światy Warszawy: inteligencki, oparty o twórców i wykonawców międzywojennego kabaretu oraz proletariacki, apaszowski, którego bohaterami są młodzi mieszkańcy praskiej strony miasta. 


 Opowieść Andrzeja Strzeleckiego, utrzymana w kryminalno-przygodowo-miłosnej konwencji, pokazuje, jak w obliczu wojny zmieniają się systemy wartości i ludzie, którzy za wierność, nadzieję, odwagę i obronę normalności zapłacą najwyższą cenę. To historia zwykłych ludzi, których w ułamku sekundy wojna okradła ze wszystkiego, co mieli. To kilkanaście przerwanych, niedokończonych życiorysów. To także kawałek historii młodego pokolenia, które – dojrzawszy przedwcześnie – nie zdążyło jej dalej napisać. To muzyczne przedstawienie przypomina także najświetniejsze piosenki międzywojennego kabaretu. Kabaretu, który działał mimo wybuchu wojny, bo dość powszechna była naiwna wiara w to, że 1 września będzie tylko krótkotrwałym epizodem. 

Przedstawienie powstało m.in. w plenerach naturalnych, np. na ulicy Mostowej i Piwnej. We wnętrzach Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza kręcono sceny rozgrywające się w przedwojennym warszawskim kabarecie.


Andrzej Strzelecki – scenarzysta i reżyser pracuje nad „Warszawą” z młodym operatorem Piotrem Bernatem.

W przedstawieniu wystąpią:
Stanisława Celińska, Beata Ścibakówa, Katarzyna Dąbrowska, Dominika Kluźniak, Wiktoria Gorodecka, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Piotr Machalica, Sławomir Orzechowski, Mateusz Damięcki, Antoni Pawlicki, Marian Kociniak, Bohdan Łazuka, Krzysztof Tyniec, Wiktor Zborowski, Jacek Braciak, Modest Ruciński, Pawel Ciołkosz, Marcin Hycnar, Arkadiusz Janiczek.