Teatr Telewizji TVP

Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki

Monodram Przemysława Tejkowskiego w reżyserii Sławomira Gaudyna. Realizacja Teatru Telewizji z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” jest bardzo emocjonalną relacją żołnierza, która została oparta na faktach. Osobiste przeżycia świadka zagłady zostały przedstawione w formie zeznań. 


 Główny bohater jest postacią bardzo złożoną, niezwykle doświadczoną przez życie. Wojna, represje i stan wielkiego ryzyka, w tym bezpośredniego zagrożenia życia, odcisnęły na nim swoje piętno. Obrazy przywoływane przez Pileckiego budzą grozę, dla współczesnego widza wydają się czymś odrealnionym. Rotmistrz w swoich monologach ukazuje potęgę ludzkiej nienawiści, pogardy i skutki oddziaływania tych najgorszych ludzkich decyzji i odruchów. Śmierć jest wszechobecna i to pod różnymi postaciami, w wielu sytuacjach. Stąd wrażenie piekła na ziemi, w którym Pilecki miał siłę i wolę do tego, aby prowadzić konspirację i tworzyć fundamenty ruchu oporu. 

 W jednym z monologów pada bardzo uniwersalne pytanie o postęp w cywilizacji, w której wciąż warunki dyktują brutalni i bezwzględni ludzie, dla których honor, dobroć czy szacunek dla drugiego człowieka są pozbawionymi wartości hasłami. Pilecki, swoją postawą ciągle przypomina, że za przyzwoitość i wiarę w lepsze jutro warto oddać życie. 

Scenariusz: Przemysław Tejkowski, Sławomir Gaudyn 
Reżyseria: Sławomir Gaudyn 
Scenografia: Krzysztof Motyka 
Zdjęcia: Waldemar Stroński 
Muzyka: Jacek Chrobak 

Występują: Przemysław Tejkowski oraz Robert Żurek i Robert Chodur

PRZEMYSŁAW TEJKOWSKI – aktor teatralny i reżyser. W 1990 roku ukończył krakowską PWST na Wydziale Aktorskim. Pracował w teatrach w Tarnowie, Zielonej Górze, Rzeszowie i Krakowie. W dorobku ma kilkadziesiąt ról. Do najważniejszych należą: Moryś w „Ścisłym nadzorze” J. Geneta (1991), Grabiec w „Balladynie” J. Słowackiego (1992), Myszkin w „Idiocie” F. Dostojewskiego (1994), Poeta w „Weselu” S. Wyspiańskiego (1994), Jim O’Connor w „Szklanej menażerii” T. Williamsa (1999), Filip w „Iwonie księżniczce Burgunda” W. Gombrowicza (2000), Jasza Mazur w „Sztukmistrzu z Lublina” I. B. Singera (2002), Konferansjer i Marcel Cersan w „Piaf” P. Gems (2002). Ostatnio występuje w dwóch monodramach: „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” i „Ostatnie tango z Herbertem”. Jest autorem i producentem kilkuset audycji radiowych i telewizyjnych. W swoim dorobku ma też kilka słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. W latach 2007-2011 był Dyrektorem Naczelnym Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Obecnie jest Prezesem Zarządu Polskiego Radia Rzeszów S.A. 


SŁAWOMIR GAUDYN – aktor i reżyser. W 1991 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Od 2009 roku związany z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zagrał m. in.: w „Słudze dwóch panów” C. Goldoniego w reż. W. Matuszewskiego, Lekarza, Stróża Porządku, Skrzypka, Zamiatacza w spektaklu „Stara kobieta wysiaduje” T. Różewicza w reż. J. Falkowskiego, Henryka w „Sinobrodym - nadziei kobiet” D. Loher w reż. J. Kasprzaka. Wyreżyserował m.in. „Odprawę posłów greckich (musical sarmacki)” J. Kochanowskiego, „Edukację Rity” W. Russella, „Dzieci Hioba. Wiek XX” I. Kacenelsona. W 2018 roku użyczył głosu prymasowi Polski Stefanowi Wyszyńskiemu w „Popiełuszce” J. Nowary, K. Szczebiota, J. Żukiewicz w reż. Jana Nowary. Spektakl był transmitowany w Teatrze Telewizji z Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku.