Teatr Telewizji TVP

Cud biednych ludzi

Sztuka Mariana Hemara w reżyserii Zbigniewa Lesienia.

Napisana przez znakomitego poetę, satyryka, autora tekstów piosenek sztuka „Cud biednych ludzi” miała mieć premierę w październiku 1939 roku. Treścią jest problem moralny, konflikt, jaki może powstać przy zderzeniu racjonalności i wiary, prawa kodeksu z prawem, jakie dyktuje miłość bliźniego. To tragiczne zderzenie pomiędzy logiką prawa a wielką potrzebą cudu powoduje, że tekst Hemara jest dramatem o uniwersalnym charakterze, który zachowuje wciąż swą aktualność. 


Główny bohater Józef Bylejak porzuca pracę, gdyż musi poświęcić się opiece nad swą sparaliżowaną małżonką. Żarliwie modli się o zdrowie żony do jej patronki, św. Teresy. Pewnego dnia powraca do domu z perłami zdjętymi z posągu św. Teresy w kościele parafialnym. Oświadcza, że zdarzył się cud: sama święta kazała mu wziąć klejnoty i leczyć żonę – Teresa odzyskała władzę w nogach. Czy zdarzył się cud, czy była to zwykła kradzież? 

Wszystko się komplikuje, kiedy proboszcz oświadcza, że przed laty sprzedał prawdziwe perły, by pomóc biednym parafianom. Józef przyznaje się do kradzieży, staje przed sądem, a żonę znowu dosięga paraliż.

Sztuka autorstwa Mariana Hemara, przedwojennego poety i satyryka, który od 1945 roku przebywał na emigracji, nie miała dotąd premiery w Polsce. Premiera teatralna „Cudu biednych ludzi” była planowana na październik 1939 roku. W latach powojennych cała twórczość Hemara objęta została cenzurą. Spektakl był wystawiony najpierw w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. W języku polskim został zagrany po raz pierwszy w 1960 roku jako słuchowisko w Radiu Wolna Europa.


Autor: Marian Hemar 
Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Lesień 
Zdjecia: Piotr Śliskowski 
Scenografia: Tomasz Bartczak 
Kostiumy: Teresa Piwońska 
Muzyka: Michał Lorenc 

Obsada: Rafał Fudalej (Józef Bylejak), Małgorzata Rożniatowska (Elżbieta Majewska – Grzegorzowa), Kama Kowalewska (Anna), Klaudia Kleina (Teresa), Krystyna Tkacz (Sąsiadka), Krystyna Horodyńska (Dozorczyni), Mariusz Kilian (Michał), Zdzisław Wardejn (Sędzia Śledczy), Zbigniew Waleryś (Ksiądz), Jerzy Zelnik (Minister Sprawiedliwości), Stanisław Brudny (Zakrystian), Krzysztof Wakuliński (Prokurator), Maciej Tomaszewski (Obrońca), Michał Lesień (Lekarz), Krzysztof Kuliński (Prezes Sądu), Andrzej Ogłoza (Aplikant) i inni.