Teatr Telewizji TVP

Ni z tego, ni z owego

Autorski spektakl Macieja Wojtyszki.

Dramat o młodym Józefie Piłsudskim i zarazem o Romanie Dmowskim. Utwór rozpisany na dziesięć scen prezentuje dwie różne koncepcje odzyskania niepodległości, wyrosłe z innych światopoglądów obu bohaterów, kochających w dodatku tę samą kobietę. 


Dramat rozgrywa się na przestrzeni dwudziestu lat. Maria wybrała w końcu Józefa i została jego żoną. Maciej Wojtyszko pokazuje jednak, że dla walki o niepodległość potrafili oni powściągnąć uczucia i przekroczyć własną dumę, ceniąc w sobie nawzajem determinację w kwestii walki o wolność ojczyzny i absolutne oddanie tej sprawie. Dramat prezentuje też drugą miłość życia Józefa Piłsudskiego – Aleksandrę. 

 Dzięki wpisaniu osobistych wątków z życia obu mężczyzn w bieg wydarzeń politycznych, autor przekazuje solidną wiedzę o namiętnościach i źródłach konfliktu pomiędzy dwoma najważniejszymi graczami przedwojennej sceny politycznej. Utwór nawiązuje zarazem do współczesności, pokazując historyczne korzenie dzisiejszych konfliktów i sprawiedliwie prezentując oba nurty myślenia o Polsce.

Scenariusz i reżyseria: Maciej Wojtyszko 

Scenografia: Wojciech Stefaniak 
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz 
Zdjęcia: Grzegorz Kędzierski 
Muzyka: Piotr Moss 

Obsada: Monika Buchowiec (Maria Juszkiewiczowa), Maria Gudejko (Aleksandra Szczerbińska), Mariusz Ostrowski (Józef Piłsudski), Dariusz Kowalski (Roman Dmowski), Bartosz Turzyński (Bolesław Wieniawa-Długoszowski), Riho Okuno (Gejsza), Alicja Pietras (Wanda Juszkiewiczówna, córka Marii]