Teatr Telewizji TVP

Cena władzy

Spektakl ukazujący kulisy kryzysu politycznego na najwyższych szczeblach władzy w Polsce w grudniu 1970. Autorami scenariusza są Robert Miękus i Sławomir Koper, a reżyserii podjął się Arkadiusz Biedrzycki.

„Cena władzy” opowiada o kilku dramatycznych dniach, które przesądziły o upadku Władysława Gomułki i przejęciu sterów państwa przez Edwarda Gierka. Wydarzenia grudniowe są tu pokazane z perspektywy bezwzględnej rozgrywki politycznej, w której ludzkie losy i troska o społeczeństwo znajdują się na drugim planie. 


 Opowieść scenarzystów Roberta Miękusa i Sławomira Kopra jest oparta na faktach, chociaż wielu szczegółów wydarzeń autorzy nie są w stanie dokładnie zrekonstruować, tworzą więc własną interpretację odwołującą się do bardzo prawdopodobnych przypuszczeń i pokrywających się w dużej mierze z ustaleniami wielu historyków. Ambicją autorów nie było zrealizowanie dokumentu, a raczej stworzenie swoistego thrillera politycznego, pełnego napięcia i niedomówień, rozgrywającego się w klaustrofobicznych gabinetach pomiędzy najważniejszymi graczami ze sceny politycznej ówczesnego PRL. 

 Wydarzenia grudniowe są dla twórców pretekstem do pokazania, jaka jest cena władzy, jak jej żądza może zdeformować ludzką psychikę, uzależnić i odebrać zdrowy rozsadek. Z jednej strony mamy tego, który tę władzę traci, Władysława Gomułkę: osamotnionego, despotycznego, pozbawionego kontaktu z rzeczywistością, sfrustrowanego choleryka, który nie widzi, że jego czas minął. Z drugiej strony – tego, który po tę władzę sięga, Edwarda Gierka, wprawdzie jeszcze się wahającego, ale w sumie bezwzględnego stratega, który wie czego chce. W tę walkę o władzę zamieszani są najwyżsi członkowie Biura Politycznego, którzy z błogosławieństwem Moskwy i poparciem wojska wykorzystują krwawe zamieszki na Wybrzeżu, by zorganizować spisek przeciwko dotychczasowemu I sekretarzowi PZPR. 

Do przejęcia tronu jest jednak przynajmniej dwóch kandydatów, zatem walka odbywa się na kilku płaszczyznach i nie zawsze wiadomo, kto jest kim i po której stoi stronie. Oczywiście dobro państwa nie ma dla tych ludzi żadnego znaczenia, liczy się tylko to, ile mogą w tej rozgrywce ugrać dla siebie.

Scenariusz: Robert Miękus, Sławomir Koper 

Reżyseria: Arkadiusz Biedrzycki 
Zdjęcia: Robert Lis 
Scenografia: Justyna Elminowska 
Kostiumy: Małgorzata Śmigielska 
Muzyka: Antoni Wojnar 
Montaż: Marcin Sucharski   

Obsada: Wojciech Kalarus (Władysław Gomułka), Zbigniew Stryj (Edward Gierek), Rafał Królikowski (Józef Cyrankiewicz), Jacek Król (Franciszek Szlachcic), Karol Pocheć (Mieczysław Moczar), Marcin Bosak (generał Wojciech Jaruzelski), Jarosław Boberek (Stanisław Kania), Agnieszka Przepiórska (Barbara Jaruzelska), Diana Kadłubowska (Krystyna Tempska), Monika Babula (Stanisława Gierek), Andrzej Andrzejewski (generał Grzegorz Korczyński), Szymon Nowak (Józef Tejchma), Cezary Łukaszewicz (pułkownik Czesław Kiszczak), Łukasz Lewandowski (Edward Babiuch), Małgorzata Puzio-Miękus (sekretarka Gomułki), Modest Ruciński (Zenon Kliszko), Paweł Koślik (generał Bogusław Chocha), Jacek Lenartowicz (ambasador ZSRR), Fabian Kocięcki (kierowca)