Teatr Telewizji TVP

Cena władzy

Spektakl ukazujący kulisy kryzysu politycznego na najwyższych szczeblach władzy w Polsce w grudniu 1970. Autorami scenariusza są Robert Miękus i Sławomir Koper, a reżyserii podjął się Arkadiusz Biedrzycki.

„Cena władzy” opowiada o kilku dramatycznych dniach, które przesądziły o upadku Władysława Gomułki i przejęciu sterów państwa przez Edwarda Gierka. Wydarzenia grudniowe są tu pokazane z perspektywy bezwzględnej rozgrywki politycznej, w której ludzkie losy i troska o społeczeństwo znajdują się na drugim planie. 


 Opowieść scenarzystów Roberta Miękusa i Sławomira Kopra jest oparta na faktach, chociaż wielu szczegółów wydarzeń autorzy nie są w stanie dokładnie zrekonstruować, tworzą więc własną interpretację odwołującą się do bardzo prawdopodobnych przypuszczeń i pokrywających się w dużej mierze z ustaleniami wielu historyków. Ambicją autorów nie było zrealizowanie dokumentu, a raczej stworzenie swoistego thrillera politycznego, pełnego napięcia i niedomówień, rozgrywającego się w klaustrofobicznych gabinetach pomiędzy najważniejszymi graczami ze sceny politycznej ówczesnego PRL. 

 Wydarzenia grudniowe są dla twórców pretekstem do pokazania, jaka jest cena władzy, jak jej żądza może zdeformować ludzką psychikę, uzależnić i odebrać zdrowy rozsadek. Z jednej strony mamy tego, który tę władzę traci, Władysława Gomułkę: osamotnionego, despotycznego, pozbawionego kontaktu z rzeczywistością, sfrustrowanego choleryka, który nie widzi, że jego czas minął. Z drugiej strony – tego, który po tę władzę sięga, Edwarda Gierka, wprawdzie jeszcze się wahającego, ale w sumie bezwzględnego stratega, który wie czego chce. W tę walkę o władzę zamieszani są najwyżsi członkowie Biura Politycznego, którzy z błogosławieństwem Moskwy i poparciem wojska wykorzystują krwawe zamieszki na Wybrzeżu, by zorganizować spisek przeciwko dotychczasowemu I sekretarzowi PZPR. 

Do przejęcia tronu jest jednak przynajmniej dwóch kandydatów, zatem walka odbywa się na kilku płaszczyznach i nie zawsze wiadomo, kto jest kim i po której stoi stronie. Oczywiście dobro państwa nie ma dla tych ludzi żadnego znaczenia, liczy się tylko to, ile mogą w tej rozgrywce ugrać dla siebie.

Scenariusz: Robert Miękus, Sławomir Koper 

Reżyseria: Arkadiusz Biedrzycki 
Zdjęcia: Robert Lis 
Scenografia: Justyna Elminowska 
Kostiumy: Małgorzata Śmigielska 
Muzyka: Antoni Wojnar 
Montaż: Marcin Sucharski   

Obsada:Wojciech Kalarus (Gomułka), Zbigniew Stryj (Edward Gierek), Rafał Królikowski (Józef Cyrankiewicz), Jacek Król (Franciszek Szlachcic), Wojciech Skibiński (Mieczysław Moczar), Marcin Bosak (gen. Wojciech Jaruzelski), Jarosław Boberek (Stanisław Kania), Agnieszka Przepiórska (Barbara Jaruzelska), Diana Kadłubowska (Krystyna Tempska), Monika Babula (Stanisława Gierek), Andrzej Andrzejewski (gen. Grzegorz Korczyński), Szymon Nowak (Józef Tejchma), Cezary Łukaszewicz (płk Czesław Kiszczak), Łukasz Lewandowski (Edward Babiuch), Robert Czebotar (Zenon Kliszko), Małgorzata Puzio-Miękus (Sekretarka W. Gomułki), Jan Aleksandrowicz Krasko (Ambasador ZSRR), Rafał Pyka (Kierowca Kani), Przemysław Redkowski (gen. Bogusław Chocha), Zbigniew Suszyński (Bolesław Jaszczuk), Michał Sitarski (Kazimierz Świtała), Adam Biedrzycki (Lekarz Askanas), Ireneusz Kozioł (Stefan Jędrychowski), Karolina Kominek (Pielęgniarka w prosektorium), Mikołaj Kubacki (Chłopak z budki telefonicznej), Stanisław Sygitowicz (Ruski), Michał Kępiński (Grupa rekonstrukcyjna), Tomasz Matusiak (Statyści-Grupa XXI), Andrzej Środziński (Konsultant kaskader) i inni.

ARKADIUSZ BIEDRZYCKI – reżyser i scenarzysta, absolwent polonistyki i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W trakcie studiów filmowych zrealizował kilka krótkich metraży, m.in. „Erratę”, „Źle nam z oczu patrzy”, „Staje się”, „Żabi król”, które zdobyły wyróżnienia na wielu międzynarodowych festiwalach. Po studiach – oprócz realizacji form telewizyjnych i reklamowych – rozwijał własne projekty fabularne na międzyuczelnianych programach dewelopmentowych, takich jak Passion to Market 2009 (La Fémis, NFTS, PWSTiF), Talent Lab 2013 (RIFF Reykjavík) czy ScriptEast 2018 (Berlinale, Festival de Cannes). Dzięki programom debiutanckim Studia Munka udało mu się zrealizować dwa filmy – „Krajobraz nizinny z kołyską” oraz „Częstotliwość drgań”, które podobnie jak jego etiudy szkolne zdobyły szereg wyróżnień na branżowych festiwalach. 


Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), a także Fundacji Nipkowa w Berlinie (2017), wspierającej najzdolniejszych młodych twórców europejskich. W 2018 roku wyreżyserował w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych TEATROTEKA swój pierwszy telewizyjny spektakl teatralny – „Słabi” na podstawie sztuki Magdaleny Drab, nagrodzony podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKAFEST (2019) za reżyserię, zdjęcia, muzykę i główną rolę kobiecą. 

Spektakl „Cena władzy” jest jego debiutem w Teatrze Telewizji.