Teatr Telewizji TVP

Lato w Nohant, reż. O. Lipińska (1972)

Spektakl spektaklu Jarosława Iwaszkiewicz w reżyserii Olgi Lipińskiej z 1972 roku. W roli Chopina wystąpił Leszek Herdegen, a George Sand – Halina Mikołajska.

Próba odtworzenia atmosfery domu baronowej Aurory Dudevant, pisarki znanej w całym ówczesnym świecie pod nazwiskiem George Sand. Sławna literatka przebywa tu w gronie najbliższych: dzieci - Solange i Maurycego, polskiego pianisty Fryderyka Chopina, z którym przed laty wiązało ją coś więcej niż przyjaźń, oraz grona stałych przyjaciół, których wegetacja w mniejszym lub większym stopniu zależy od kaprysów despotycznej pani. Czas upływa im na prawdziwych i udawanych flirtach. Niekiedy jednak niewinny romans przemienia się w prawdziwe uczucie, nie zawsze według scenariusza zaaprobowanego przez gospodynię domu. George Sand – ambitna i pewna swej władzy – nie potrafi dostrzec, że z jej rąk wymyka się pozornie bezwolny i zdany na jej łaskę Chopin. Nie zdaje sobie też sprawy, że wbrew pozorom właśnie on stanowi magnes przyciągający gości do jej domu. W gruncie rzeczy pod maską konwenansów, między synem George Sand a Chopinem toczy się ukryta walka o pierwszeństwo – w walce tej wygrywa uwielbiany przez matkę Maurycy.

Chopin postanawia wrócić do Paryża i decyzja ta sprawia, że dom pani George Sand zostaje pozbawiony sensu istnienia. Willa w Nohant pozostaje zwycięskim placem boju dla Maurycego. Jeszcze tylko w momencie odjazdu, kiedy Chopin na pożegnanie zasiada do fortepianu – wszyscy poddają się geniuszowi jego muzyki.

Reżyseria: Olga Lipińska
Realizacja telewizyjna: Olga Lipińska
Scenografia: Jerzy Gorazdowski
Dźwięk: Tadeusz Małek

Obsada: Halina Mikołajska (George Sand), Leszek Herdegen (Fryderyk Chopin), Hanna Okuniewicz (Solange), Andrzej Zaorski (Maurycy), Danuta Szaflarska (Panna de Rosieres), Jerzy Kamas (Antoni Wodziński), Joanna Sobieska (Augustyna), Piotr Fronczewski (Rousseau), Marian Kociniak (Clesinger), Krzysztof Wakuliński (Fernand), Bożena Dykiel (Madeleine), Edward Kowalczyk (Jan).