Teatr Telewizji TVP

Cztery kawałki tortu

Ten kameralny utwór, rozgrywający się w ciągu jednego dnia, w sposób zaskakujący porusza ważny problem adopcji i wychowania dziecka w zastępczej rodzinie. Reżyserem spektaklu jest Wojciech Smarzowski. Współczesny dramat obyczajowo-psychologiczny debiutującej autorki Marii Czarneckiej. Inspiracją do napisania sztuki była pewna informacja radiowa.

Dorota (Olga Sarzyńska) jest adoptowaną córką Anny (Ewa Serwa), nauczycielki i Andrzeja, właściciela firmy. Stosunki między nią a Anną układają się źle, co więcej Anna upatruje w tym źródeł kryzysu swojego małżeństwa. Postanawia zatem w dniu 18. urodzin córki zaproponować jej wyniesienie się z domu. Zaprasza matkę biologiczną Doroty, Elżbietę (Halina Łabonarska), z nadzieją, że ta przyjmie do siebie dorosłą już córkę, która dotąd nawet nie wiedziała, że jej biologiczni rodzice żyją.

Andrzej, przeciwny zamiarom żony umyka z domu. Elżbieta odmawia przyjęcia córki z uwagi na swoją sytuację. Mimo to Anna doprowadza do konfrontacji, której przebieg dodatkowo komplikuje fakt, że Dorota wybrała ten sam dzień, żeby przedstawić rodzicom Michała. Łączy ją z nim dość powierzchowna znajomość kończąca się ciążą.

Autor: Maria Czarnecka
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenografia: Barbara Ostapowicz
Kostiumy: Agata Culak
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Montaż: Paweł Laskowski
Redaktor prowadzący: Zbigniew Dzięgiel