Teatr Telewizji TVP

Epilog

Spektakl Macieja Wojtyszki z 1979 roku przedstawia ten okres życia Mickiewicza, w którym poeta po wydaniu „Pana Tadeusza” zaprzestał publikowania utworów poetyckich i poświęcił się działalności organizatorskiej wśród emigrantów powstania listopadowego; kiedy to romantyczny twórca podjął misję pielgrzyma wolności.

Był to także czas w życiu wieszcza, gdy utrzymywał intensywne kontakty z Towiańskim i nieszczęśliwego małżeństwa z popadającą w obłęd Celiną. W jego życiu pojawiła się wtedy też piękna Xawera Deybel.

W rolę poety wcielił się Jan Nowicki, Celinę Szymanowską zagrała zaś Elżbieta Karkoszka. W spektaklu zagrali także m.in. Janusz Michałowski, Maciej Staniewicz, Zbigniew Kłopocki, Tadeusz Malak, Jacek Bryl, Leszek Piskorz i Andrzej Hudziak.

„Wszystko zaczęło się w Kórniku, kiedy zobaczyłem rękopis »Pana Tadeusza«: pełen plam i miejsc, gdzie widać na przykład, że autor ślinił karty, by łatwiej mu było je odwracać... Odkryłem wtedy, że Mickiewicz to był żywy człowiek! I dla mnie, znającego tylko pomnikową prawdę o naszym wieszczu, jaką przedstawia się tradycyjnie w szkołach, było to ogromnym przeżyciem. Tak wielkim, że powstała sztuka o tym właśnie, ludzkim, Mickiewiczu. »Epilog« to był początek mojej »historycznej« przygody w pisaniu” – opowiadał w jednym z wywiadów Maciej Wojtyszko.

Scenariusz i reżyseria: Maciej Wojtyszko
Realizacja tv: Stanisław Zajączkowski
Scenografia: Barbara Wardecka-Kędzierska
Czas trwania: 91 min.