Teatr Telewizji TVP

Inne rozkosze

Adaptacja powieści Jerzego Pilcha w reżyserii Artura Więcka.

Spektakl miał swoją premierę w 2016 roku w Teatrze STU. Jest to prosta, nastrojowa opowieść o pokusach i pogoni za przyjemnościami, ale i za wolnością. Jest to rzecz o nieustającej potrzebie emocji, o męskiej niedojrzałości, a w końcu o bezradności z jednej strony, wobec uczuć i pragnień – z drugiej, wobec realnego, w tym przypadku, protestanckiego świata, w którym rodzina, wierność, odpowiedzialność stanowią główne cnoty i mają ogromną wartość, ale są także, jak ta przysłowiowa kula u nogi, ograniczają, zamykają na nieznane, nowe, szalone, odcinają życiodajne soki. Jak to pogodzić, jak rozwiązać ten konflikt, jak wyjść z tej pułapki i być szczęśliwym, czy to w ogóle możliwe? To są pytania, które stawiane są w tym przedstawieniu. 


Miejscem akcji jest dom rodzinny głównego bohatera na protestanckim Śląsku Cieszyńskim, zaludniony oryginalnymi i barwnymi postaciami. Wehikułem i ramą opowieści scenicznej jest powieść Jerzego Pilcha „Inne rozkosze”. W tę historię, niespodziewanej wizyty Aktualnej Kobiety w domu głównego bohatera, w którym mieszka z żoną i wielopokoleniową rodziną, wpisane są i inne, wybrane z powieści, dzienników i felietonów fragmenty prozy tegoż autora. Przede wszystkim jego przemyślenia dotyczące kobiet i związków damsko męskich, błyskotliwe dywagacje na temat miłości, sensu życia, ale i pełne gorzkiej ironii sceny rodzinne. Czyli, z jednej strony – głębsze spojrzenie i radość myślenia, z drugiej – łagodne, pełne dystansu postrzeganie świata, pełne melancholii, podszytej przemijaniem i inteligenckim rodowodem bohatera. 

W efekcie: mądrość, humor ale i wieczna, męska niedojrzałość, która w dzisiejszych, pełnych niepokoju, depresyjnych czasach i coraz większych wobec mężczyzn oczekiwań, w zderzeniu z pragnącą prawdziwej miłości i zdecydowaną na wszystko kobietą, musi się skończyć ich kapitulacją i ucieczką. Oczywiście w głębszym sensie wizyta Aktualnej Kobiety symbolizuje problem i pytania, z którymi mierzy się wciąż sam Kohoutek, i my wszyscy zbereźnicy, czyli, czym tak naprawdę jest miłość, wierność, co i ile można obiecać bezkarnie, nikogo nie krzywdząc, czy można kochać więcej, niż jedną kobietę naraz? Jak się zachować, co zrobić, kiedy przyjdzie pora zajęcia ostatecznego stanowiska, powiedzenia, tak lub nie. Uciekać? Kohoutek ucieka. Ale jak długo można uciekać? I czy można uciec?

Wyrażone słowami Bronisława Maja, przyjaciela pisarza i wybitnego znawcy jego twórczości, zabrzmi to tak: „Jak każda wybitna sztuka – daje nam ten Pilchowy teatr szansę na swoistą katharsis: oto bowiem patrzymy na scenę, na której rozgrywa się nasze życie, nasz los. Bo może nie każdy z nas jest doktorem weterynarii, ale każdy z nas jest Kohoutkiem rozpaczliwie poszukującym swojej drogi wśród tych czy innych – cudownych i koszmarnych – rozkoszy tego świata, tego życia…”

Premiera sztuki „Inne rozkosze” miała miejsce 22.09.2016 na scenie Krakowskiego Teatru Scena STU. W spektaklu wykorzystano także fragmenty powieści „Moje pierwsze samobójstwo” Jerzego Pilcha.

Autor: Jerzy Pilch 

Adaptacja i reżyseria: Artur Więcek „Baron” 
Scenografia: Marek Braun 
Kostiumy: Jolanta Łagowska-Braun 
Opracowanie muzyczne: Artur Więcek „Baron” 
Muzyka ilustracyjna: Antonis Skolias 
Wizualizacje: Tomasz Głodek 
Ruch sceniczny: Janusz Skubaczkowski 
Światło teatralne i nagranie kamerowe: Piotr Trela 
Realizacja telewizyjna: Dariusz Pawelec
 Światło: Jeremi Grzywa 
Dźwięk: Tomasz Kochan 
Montaż: Jacek Solakiewicz 
Producent: Maria Guzy 
Produkcja: TVP3 Kraków dla Teatru Telewizji 

Obsada: Tomasz Schimscheiner ( Kohoutek), Magdalena Walach (Kohoutek – Alter Ego), Anna Tomaszewska (Matka Kohoutka), Dominika Bednarczyk (Żona Kohoutka), Maria Pawłowska (Aktualna Kobieta), Marek Litewka (Ojciec Kohoutka), Edward Linde-Lubaszenko (Oyermah), Andrzej Róg (Pastor), Olga Więcek (Dziecko Kohoutka), Marta Stebnicka (Oma (głos z offu)