Teatr Telewizji TVP

Rosyjski kontrakt

Telewizyjna realizacja spektaklu Teatru Dramatycznego w Warszawie. Spektakl według opowiadania „Epifańskie śluzy” Andrieja Płatonowa, najwybitniejszego obok Bułhakowa rosyjskiego pisarza XX wieku, w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

„Rosyjski kontrakt” to próba uchwycenia mentalności Wschodu, która od wieków przeraża i fascynuje Europę. Oparta na faktach historia angielskiego inżyniera Bertranda Perry’ego, któremu car Piotr Wielki proponuje nadzór nad gigantyczną budową kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Kaspijskim. Kontrakt daje szansę na zdobycie fortuny, ale ceną jest zerwanie z dotychczasowym życiem i kilkuletnia rozłąka z Mary – ukochaną narzeczoną. Perry wyjeżdża do Rosji, nie zdaje sobie jednak sprawy, że tamtejsi mieszkańcy zupełnie inaczej patrzą na świat Perspektywa wielkiej kariery i ogromnego majątku całkowicie znieczuliła go na rażące zachowanie władcy. Stopniowo wyzbywa się swoich wzniosłych idei, które ustępują miejsca filozofii „po trupach do celu”. Zdesperowany inżynier, przeczuwając zbliżającą się katastrofę, zaczyna posługiwać się krwawymi metodami, jakie na co dzień stosuje jego pracodawca. 


Jest to nie tylko opowieść o Rosji, ale również historia człowieka wrażliwego, opowieść o konfrontacji marzeń z rzeczywistością i o emigracji zarobkowej. Bohaterem jest człowiek bardzo wykształcony, o ogromnych horyzontach i właśnie taki człowiek Zachodu, wydawać by się mogło, uzbrojony intelektualnie jest zupełnie bezradny wobec systemu panującego na Wschodzie. 

Premiera spektaklu odbyła się 5 grudnia 2014 na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Autor: Andriej Płatonow 

Przekład: Seweryn Pollak 
Adaptacja i reżyseria: Krzysztof Rekowski 
Scenografia i kostiumy: Jan Kozikowski 
Muzyka: Marcin Mirowski 
Projekcje i wideo w spektaklu: Emilia Sadowska

Obsada: Oskar Hamerski (Bertrand Perry), Agnieszka Roszkowska (Mary Carborund), Andrzej Konopka (Piotr Aleksiejewicz Car Wszechrosji), Krzysztof Ogłoza (Karl Bergen), Krzysztof Brzazgoń (Peter Forch), Magdalena Smalara (Ksenia Tarasowna Radionowa), Tomasz Budyta (Wojewoda Epifański)