Teatr Telewizji TVP

Śmierć komiwojażera, 29 lipca, godz. 20.00

„Śmierć komiwojażera” była trzecią sztuką w dorobku debiutującego cztery lata wcześniej Arthura Millera, która przyniosła mu pełny sukces. Spektakl w reżyserii Kazimierza Karabasza trafił do Złotej Setki Teatru Telewizji.

W 80. rocznicę urodzin Arthura Millera (ur. 1915) telewizja przypomniała napisaną w 1949 r. i uhonorowaną nagrodą Pulitzera sztukę, uznaną za jedno z najlepszych dzieł współczesnego dramatopisarstwa amerykańskiego. „Śmierć komiwojażera” była trzecią sztuką w dorobku debiutującego cztery lata wcześniej autora i przyniosła mu pełny sukces. Dramat przeniósł w 1951 r. na ekran Laszlo Bendek. W losach Lomana Arthur Miller dał wyraz nastrojom frustracji społecznej, kryzysu i zachwiania wiary w ideologię sukcesu. Pokazał tragizm człowieka, którego starość i uciekające siły wyrzucają za burtę społeczności hołdującej maksymie: „Nic nie jesteś wart, jeśli nie sprzedajesz”. Stary komiwojażer, gdy nie może już prowadzić auta, sprzedawać, gdy nie wytrzymuje tempa i nie gwarantuje sukcesu, zostaje wyrzucony z pracy. Głęboko odczuwa własną klęskę. Aby ocalić swą ludzką godność i dowieść najbliższym, że nie będzie bezużyteczny, decyduje się na samobójczą śmierć, widzi bowiem wyraźnie, że"więcej jest wart jako umarły niż jako żywy". Z dorobku całego życia została mu tylko polisa ubezpieczeniowa, która może ocalić od wegetacji rodzinę i umożliwić start życiowy jego dwóm synom.

czas: 103 min, scenografia: Jerzy Masłowski, muzyka: Teresa Bancer, występują: Tadeusz Łomnicki (Willy Loman), Barbara Krafftówna (Linda), Jerzy Janeczek (Biff), Krzysztof Kiersznowski(Happy), Gustaw Lutkiewicz (Charley), Maciej Szary (Bernard), Henryk Bista (Wuj), Marek Obertyn (Howard), LilianaGłąbczyńska (Kobieta), Maria Czubasiewicz (Jenny), Jerzy Kryszak (Kelner), Joanna Pacuła (Panna Forsyth), AgnieszkaKotulanka (Letta)., realizacja TV: Edwarda Paszkowska,