Teatr Telewizji TVP

Kasia z Heilbronnu, 2 września, godz. 20.00

Telewizyjna wersja sztuki Heinricha von Kleista, przygotowanej przez Jerzego Jarockiego na inaugurację wrocławskiej Sceny na Świebodzkim. Złota Setka Teatru Telewizji.

Sztuka Heinricha von Kleista (1777–1811) „Kasia z Heilbronnu, czyli próba ognia”, pisana w latach 1807–08, miała równie trudną drogę do publiczności, jak „Książę Homburgu” – spotkała się z druzgocącą krytyką Goethego, który uznał sztukę za „zadziwiającą mieszaninę sensu i bezsensu” i postanowił, że nigdy jej nie wystawi, „chociaż domaga się tego pół Weimaru”.

Polska prapremiera sztuki w nowoczesnym przekładzie Jacka St. Burasa (tłumaczył również „Amfitriona” i „Księcia Homburgu”) odbyła się 30 listopada 1994 r. Przedstawienie zainaugurowało działalność nowej sceny Teatru Polskiego na Dworcu Świebodzkim, gdzie wrocławski zespół znalazł schronienie na czas odbudowy macierzystej siedziby,zniszczonej w pożarze. Zaadaptowane dla potrzeb teatru pomieszczenia starego, nieczynnego od lat dworca dały realizatorom możliwość interesującego zagospodarowania przestrzeni scenicznej.

Inscenizacja Jerzego Jarockiego wydobywa i podkreśla niezwykły, fantastyczny, a często nadprzyrodzony charakter zdarzeń, opowiedzianych przez wielkiego romantyka niemieckiego. Istotna część tej historii rozgrywa się we śnie, a losy bohaterów w dużej mierze zależą od ingerencji sił nadprzyrodzonych bądź osobistej interwencji aniołów zesłanych na ziemię.

Chociaż opowieść o wielkiej, ofiarnej miłości toczy się w scenerii XIX-wiecznej, ten „historyczny dramat rycerski” dotyczy średniowiecznej Szwabii. Theobald, płatnerz z Heilbronnu, pozywa przed sąd kapturowy Fryderyka Wettera hrabiego vom Strahl, oskarżając go o uwiedzenie nieletniej córki w drodze praktyk czarnoksięskich. Kasia i Fryderyk spotkali się po raz pierwszy we śnie – śnionym jednocześnie przez oboje w noc sylwestrową. Aniołowie przepowiedzieli im wówczas, że spotkają się ponownie na jawie i na zawsze zwiążą swe losy. Kasia, przyjaciółka aniołów, od razu rozpoznaje „swego pana” i chodzi za nim jak cień, wbrew zakazom ojca. Natomiast Fryderyk nawet nie przeczuwa, że córka płatnerza może być przeznaczoną mu cesarską córą i odpędza nieszczęsną od siebie.

Autor: Heinrich von Kleist
Reżyser: Jerzy Jarocki
Scenografia: Zofia de Ines, Wojciech Jankowiak,
Muzyka: Stanisław Radwan,
Przekład: Jacek St. Buras,
Realizacja TV: Stanisław Zajączkowski,

Występują:
Kinga Preis (Kasia z Heilbronnu), Mariusz Bonaszewski (Hrabia vom Strahl), Halina Skoczyńska (Kunegunda), Edwin Petrykat (Theobald Friedeborn), Iga Mayr (Hrabina vom Strahl), Krzysztof Dracz (Gottschalk), Wojciech Kościelniak (Rycerz Flammberg), Henryk Niebudek (Gottfryd Friedeborn), Jolanta Zalewska (Rozalia), Grażyna Krukówna (Brygida),Jerzy Schejbal (Cesarz), Krzysztof Bauman (Burgrabia von Freiburg), Miłogost Reczek (Georg), Andrzej Wilk (Hrabia Otto)oraz Ewa Kamas, Krystyna Krotoska, Mirosława Lombardo, Małgorzata Ostrowska, Halina Śmiela, Jan Blecki, Bogusław Danielewski, Robert Gonera, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Igor Kujawski, Ferdynard Matysik, Stanisław Melski, Albert Narkiewicz, Juliusz Chrząstowski, Rafał Kronenberger, Paweł Pabisiak, Maciej Stępniak, Krzysztof Urbanowicz, Piotr Zalewski.

PREMIERA 13.12.1995