Teatr Telewizji TVP

Góra Góry

Przygotowany dla Sceny Faktu dokumentalny dramat Marka Millera i Piotra Wojciechowskiego w reżyserii Pawła Woldana. Spektakl zrealizowano w 2007 roku.

„Góra Góry” to propozycja dla Sceny Faktu – dramat dokumentalny, którego bohaterem jest dominikanin ojciec Jan Góra. Człowiek-legenda, święty i nieznośny, filozof i narcyz, duszpasterz uwodzący tłumy, niezmordowany organizator. Postać charyzmatycznego, niepokornego zakonnika kreuje Krzysztof Globisz.

W warstwie dokumentalnej spektakl pokaże również miejsce promieniujące swoistą duchowością – Jamną. Przybywa tu współczesna polska młodzież wiedziona wiarą lub ciekawością, młodzież zraniona kryzysami rodzinnymi i młodzież szalejąca z nadmiaru energii czy talentu, a także przysyłana lub przywożona na Jamną przez rodziców.

W warstwie fabularnej to opowieść o dwojgu młodych ludziach mediów – Monice i Witku. Oboje przy okazji realizacji reportażu filmowego przeżywają coś daleko więcej – spotkanie z rzeczywistością, której do końca nie pojmują, ale wobec której nie potrafią być obojętni.

Monika z Witkiem dostają zlecenie zrobienia programu o ojcu Janie Górze i jadą na Jamną. Ekipa spotyka księdza w drodze. Dominikanin opowiada im historię tego miejsca, wyjaśnia, jak powstał ośrodek oraz jakimi rządzi się prawami. Podkreśla rolę, jaką w tym dziele odegrał Jan Paweł II, jego przyjaciel i duchowy ojciec.  Rodzice Roberta mają w planach zagraniczną wycieczkę, więc chcą pozbyć się niewygodnego balastu, jakim jest dla nich chory syn narkoman. Mimo wyraźnego sprzeciwu Ojca Jana potajemnie zostawiają go w jamneńskim ośrodku.

W trakcie przeprowadzanych wywiadów o. Jan stopniowo ujawnia Monice motywy swojego działania – tajemnicę swego sukcesu, ale i gorycz upokorzeń. Wyłania się z tego barwna i dowcipna opowieść o ekonomii królestwa, w którym błogosławieństwo papieża przekłada się na finanse, a marketing okazuje się doskonałym narzędziem do budowania kościoła. Wywiadów udzielają również obecni na Jamnej studenci. Dla niektórych pobyt tam jest czasem zatrzymania, powrotu do korzeni, odnalezienia siebie, dla innych – przymusowa kolonia duchowa, ucieczka od codzienności. Robert, narkoman, w poczuciu odrzucenia przez wszystkich mimo ciężkiego stanu zdrowia ucieka z ośrodka… Odnajduje go O. Jan i opowiada mu o własnych doświadczeniach z rodzicami i o tym, jak rodziło się jego powołanie.

Monika z Witkiem trafili do świata, który nie bardzo daje się zmierzyć miarami, do których przywykli. Monika zaczyna otwierać się na to, co proponuje o. Góra. Witkowi miłość nie kojarzy się z odpowiedzialnością. Dlatego ich flirt obydwojgu sprawia zawód.

Utwór Marka Millera i Piotra Wojciechowskiego „Góra Góry” jest wynikiem pracy dokumentacyjnej Laboratorium Reportażu Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, które pod kierownictwem Marka Millera prowadziło projekt badawczy dotyczący dominikanina ojca Jana Góry. Z wyboru autorów, z zebranego ogromnego materiału powstał dramat napisany specjalnie dla Teatru TV, mierzący się z tą niezwykłą postacią polskiego Kościoła katolickiego, utwór przeznaczony dla nowego cyklu Teatru Telewizji w Programie 1 – Sceny Faktu „Góra Góry” prezentuje różne postawy, trudne wybory młodzieży i ich duchowych przewodników. W tych wyborach jest zapisana nasza współczesność.

Autor: Marek Miller, Piotr Wojciechowski
Reżyseria: Paweł Woldan
Zdjęcia: Bartek Prokopowicz
Scenografia: Ryszard Melliwa
Wnętrza: Grzegorz Skawiński
Kostiumy: Elżbieta Dyakowska
Muzyka: Michał Lorenc
Montaż: Marcin „Kot” Bastkowski

Obsada: Krzysztof Globisz (Ojciec Góra), Ania Cieślak (Monika), Rafał Maćkowiak (Witek), Piotr Głowacki (Robert), Agnieszka Judycka (Zosia), Dorota Segda (Kalina Mokosa), Tadeusz Huk (Igor Mokosa), Edward Lubaszenko (Ordynator), Jerzy Nowak (Pan Potok), Maria Radwan (Piotrowska), Andrzej Franczyk (Gienek), Paweł Orkisz (Muzyk), Magda Boczarska (Agnieszka), Robert Olech (Jacek), Kornelia Trawkowska (Fryta), Anna Stela (Kasia), Karolina Gorczyca (Maria), Matylda Baczyńska (Beata), Jagoda Stach (Ania), Karolina Sokołowska (Wisienka), Dominik Nowak (Jurek), Wiktor Loga Skarczewski ((Olek), Łukasz Ignasiński (Michał), Tomasz Nosiński (O. Tomasz), Ojciec Góra (O. Jan Góra)