Teatr Telewizji TVP

Dzieci z Bullerbyn

Adaptacja książki Astrid Lindgren w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Spektakl z 1996 roku.

Na tej książce wychowało się wiele pokoleń. „Dzieci z Bullerbyn” (1946) to jedno z arcydzieł światowej literatury dla dzieci, zarazem jedna z najbardziej znanych spośród blisko 40 książek Astrid Lindgren. Szwedzka pisarka (1907– 2002), doktor honoris causa kilku uczelni, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, należy też do autorów najbardziej lubianych i popularnych wśród polskich dzieci, które w 1978 r. obdarzyły ją Orderem Uśmiechu.

Autorka słynnej „Pippi Langstrump” często powtarza, że pisze dla tego dziecka, którym sama kiedyś była. Odwołuje się do przeżyć z własnego dzieciństwa, ze wspomnień czerpiąc inspiracje dla swojej twórczości. Kreuje jedyny w swoim rodzaju świat, wzniesiony na fundamencie mądrości, prawdy, wzajemnej życzliwości i przyjaźni. A na pytanie, czego chciałaby dzieci nauczyć, odpowiada z pokorą właściwą największym: „Ja niczego nie chcę ich nauczyć. Chcę tylko, żeby wiedziały, kim jest człowiek tolerancyjny, humanistyczny”.

„Dzieci z Bullerbyn” należą do nurtu powieści realistycznych, wspomnieniowych. Książka jest przesycona niczym nieskrępowaną radością życia, dziecięcych zabaw i przyjaźni, niegroźnych waśni i szczerych zadziwień światem.

W adaptacji telewizyjnej z konieczności zostały uwzględnione tylko niektóre opowieści z życia maleńkiej osady Bullerbyn. O urodzinach Lisy i nadzwyczaj długiej drodze ze szkoły do domu. O szewcu panu Grzecznym, który wcale nie był grzeczny, i o Pontusie, jagniątku wykarmionym butelką, które nie dojrzało do wieku szkolnego. O tym, jak Lisa i jej przyjaciółki „od zaraz” chciały być dobre dla innych i jak trudno jest sprawić dorosłym przyjemność. O trollach, które może istnieją, Janie z młyna zaprzyjaźnionym z elfami i nocnej wyprawie dzieci na spotkanie z wodnikiem.

Te dziwne opowieści, godzące racjonalność myślenia i bujną fantazję, znalazły najbardziej wiarygodnych wykonawców – dzieci. Spektakl zrealizowano w skansenie w Zubrzycy Górnej na Orawie i w pięknych górskich plenerach.

Autor: Astrid Lindgren
Przekład: Irena Wyszomirska
Scenariusz tv: Iwona Bielska, Mikołaj Grabowski
Scenografia: Jacek Ukleja
Kostiumy: Jacek Ukleja
Muzyka: Krzysztof Suchodolski
Zdjęcia: Bogdan Stachurski, Krzysztof Stawowczyk


Obsada: Karolina Nowak (Lisa), Michał Grabowski (Lasso), Ludwik Popiel (Bosse), Agata Winiarska (Anna), Katarzyna Bojanowska (Britta), Andrzej Popiel (Olle), Weronika Suchodolska (Marta), Iwona Bielska (Mama), Zbigniew Ruciński (Tata), Juliusz Grabowski (Dziadek), Lidia Bogacz (Kristin), Halina Wyrodek (Agda), Bernadetta Ćwierzyk (Nauczycielka), Ryszard Sobolewski (Szewc), Ryszard Jasiński (Oskar), Krystian Lupa (Jan z młyna), Alicja Kamińska (Pani z miasta), Róża Morawska (Monika)

Czas: 41 min 

PREMIERA 1996