Teatr Telewizji TVP

Totus tuus, 23 maja, godz. 21.00

Akcja spektaklu autorstwa i w reżyserii Pawła Woldana dzieje się od zamachu na życie Jana Pawła II - 13 maja 1981 roku i podczas pobytu w klinice Gemelli.

Po zamachu Ojciec Święty jeszcze bardziej uświadamia sobie i upewnia się, że Matka Boska, której zawierzył siebie i swoje kapłaństwo, uchroniła go od śmierci. Los swój wiąże z trzecią tajemnicą fatimską, z którą zapoznaje się w szpitalu. Tu przekonuje się, że trzeba zawierzyć świat i Rosję Niepokalanej, aby uchronić ludzkość przed zagładą. W scenach retrospekcji wraca do ostatnich trzech miesięcy przed wyborem na papieża. Przypominają mu się wydarzenia, w których uczestniczył jako kard. Wojtyła – od sceny, gdy dowiaduje się o śmierci Pawła VI, aż do pierwszych dni po wyborze na papieża. Jest to niezwykły czas, w którym doświadcza, że może zostać papieżem.

Zrobiono wiele obrazów o Janie Pawle II, ale nigdy nie pokazano tego szczególnego okresu przed konklawe i pobytu w szpitalu po zamachu. Z jednej strony będzie to spektakl ukazujący wydarzenia poprzedzające wybór na stolicę Piotrową, a z drugiej przedstawi duchowy portret Jana Pawła II.

Wszystkie sceny oparte są na autentycznych wydarzeniach, a aktorzy grają wybitne postacie m.in. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, kard. Andrzeja Deskura, kard. Stanisława Dziwisza, prof. Stefana Swieżawskiego, Wandę Półtawską, o. Jerzego Tomzińskiego, Marię Okońską.

Autor: Paweł Woldan
Reżyseria:
Paweł Woldan
Zdjęcia:
Jarosław Żamojda
Muzyka:
Andrzej Krauze
Scenografia:
Dorota Łacek-Gorczyca
Kostiumy:
Barbara Dąbska
Montaż:
Sławomir Filip

Obsada
: Ireneusz Czop (Kardynał Karol Wojtyła / Jan Paweł II), Adam Woronowicz (Ksiądz Stanisław Dziwisz), Olgierd Łukaszewicz (Prymas Stefan Wyszyński), Małgorzata Kożuchowska (Maria Okońska), Zbigniew Lesień (Lekarz I), Jerzy Zelnik (Lekarz II), Henryk Talar (Dostojnik I), Marcin Troński (Dostojnik II), Beata Fido (Wanda Półtawska), Michał Kula (Andrzej Półtawski), Piotr Głowacki (Ksiądz Mieczysław), Jacek Bursztynowicz (Biskup Andrzej Deskur), Wiesław Komasa (Profesor Stefan Świeżawski), Przemysław Bluszcz (Kierowca), Sławomir Holland (Biskup Hnilica), Sebastian Cybulski (Brat Marian), Waldemar Cudzik (Ojciec Tomziński), Mariusz Bonaszewski (Bohdan Cywiński), Małgorzata Marciniak (Siostra Przełożona), Anna Janik (Siostra I), Aldona Struzik (Siostra II)

Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A.