Teatr Telewizji TVP

Mindowe

Historyczny dramat Juliusza Słowackiego w wersji Bernarda Forda Hanaoki. Spektakl z 1976 roku.

„Mindowe” to pierwszy dramat Juliusza Słowackiego. Został napisany jesienią 1829 roku, a uzupełniony i poprawiony w roku 1832. Dzieło przedstawia konflikt dwóch religii: pogańskiej, reprezentowanej przez Litwę i jej króla Mindowe, oraz chrześcijańskiej, którą niosą Krzyżacy.

Książę Litwy, Mindowe, przyjmuje chrzest. W związku z tym wydarzeniem na jego dwór przybywa rycerz krzyżacki, a zarazem papieski legat — Hejdenrich. Poza gościem nikt na dworze Mindowego nie popiera zamiarów księia. Mindowe dowiaduje się, że w zamian za koronę i zgodę na panowanie nad podbitymi ludami, papież domaga się daniny z jego królestwa, co mu się nie podoba.

Ostatecznie Mindowe godzi się z tym, ale potajemnie planuje zerwać z państwami Zachodu i wrócić do pogaństwa. Następnie zaczyna rozprawiać się z jego przeciwnikami. W końcu jawnie występuje przeciw Krzyżakom i odrzuca chrześcijaństwo. Jednak wkrótce los się na nim mści…

Autor: Juliusz Słowacki
Scenariusz i reżyseria: Bernard Ford Hanaoka
Scenografia: Ryszard Grajewski
Zdjęcia: Andrzej Strzelecki
Muzyka: Czesław Niemen

Obsada: Jerzy Zelnik (Mindowe), Irena Eichlerówna (Rogneda), Krystyna Hebda (Aldona), Edward Warzecha (Hejdenrich), Michał Grudziński (Trojnat), Andrzej Lajborek (Dowmunt), Czesław Niemen (Zwiastun), Lech Łotocki (Błazen) oraz Jerzy Schejbal, Tadeusz Drzewiecki, Jarosław Jordan, Elżbieta Jarosik, Joanna Orzeszkowska, Gabriela Sarnecka, Przemysław Skiba, Marek Czyżewski