Teatr Telewizji TVP

Boulevard Voltaire, 28 marca, godz. 22.15

Debiut autorski i reżyserski w Teatrze Telewizji znanego polskiego pisarza i scenarzysty – Andrzeja Barta. Emisja 28 marca, o godz. 22.15 w TVP Kultura.

Kameralny dramat napisany dla Teatru Telewizji porusza temat polsko – żydowskiego sąsiedztwa. Rzecz dzieje się współcześnie w Paryżu. Przypadkowe spotkanie pary dojrzałych bohaterów – Żydówki polskiego pochodzenia i Polaka, jest dla autora pretekstem do zastanowienia nad funkcjonowaniem wciąż istniejących stereotypów na temat polsko – żydowskich stosunków. Oboje są emigrantami: Ona wyjechała z Polski po 1956 roku i jest bogatą damą, On – zdegradowanym społecznie na emigracji inteligentem, poetą zmuszonym do pozostania na obczyźnie przez stan wojenny. Oboje są ludźmi mądrymi i wykształconymi. Czy rodzące się miedzy nimi uczucie i przyjaźń zdołają ich obronić przed narzuceniem sobie wciąż istniejących stereotypów w postrzeganiu Żydów przez Polaków i Polaków przez Żydów?


Scenariusz i reżyseria: Andrzej Bart
Scenografia: Magda Dipont
Kostiumy: Magda Biedrzycka
Muzyka: Jakub Kapsa, Contemporary Noise Sextet 
Montaż: Milenia Fiedler

Obsada: (Pani Z.), Janusz Gajos (Pan R.), Ewa Ziętek (Adela), Krystyna Tkacz (Bela), Agnieszka Grochowska (Paulina), Leonard Pietraszak (Fish)