Teatr Telewizji TVP

Hanoch odchodzi bez słowa

Sztuka Antoniego Wincha w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Spektakl zrealizowany w ramach projektu TEATROTEKA przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Dramat nawiązujący do faktów z życia izraelskiego dramatopisarza, poety i reżysera teatralnego – Hanocha Levina. Nie jest to jednak sztuka biograficzna, a raczej poetycka przypowieść o losie człowieka, który na łożu śmierci powraca w swych wyobrażeniach do kraju i ludzi, których już nie ma.

Jednym z miejsc akcji jest szpital, w którym śmiertelnie chory pisarz rozmawia z najbliższymi – zarówno z tymi, którzy towarzyszą mu w ostatnich chwilach, jak i z tymi, którzy odwiedzają go we wspomnieniach lub są jedynie wytworem jego imaginacji. Czas jest bowiem całkowicie podporządkowany wyobraźni bohatera, co pozwala mu np. rozmawiać z rodzicami, kiedy jeszcze mieszkają w Opocznie, a jego samego nie ma na świecie. Sztuka, napisana z bardzo szczególnym poczuciem humoru, nie stroniąca od groteskowego dowcipu, w poruszający sposób dotyka tematu śmierci.

Autor: Antoni Winch
Reżyseria: Dariusz Błaszczyk
Scenografia: Ewa Gdowiok
Kostiumy: Salome Maisashvili
Muzyka: Andrzej Izdebski
Zdjęcia: Jan Holoubek P.S.C.
Montaż: Kuba Motylewski

Obsada: Wojciech Urbański (Hanoch), Wojciech Pszoniak (Rabbi Nachman/Doktor Szebojgan), Katarzyna Herman (Matka), Tomasz Schimscheiner (Ojciec), Sławomir Orzechowski (Dawid), Anna Cieślak (Lilian), Szymon Kuśmider (Dani), Sławomir Głazek (Witek), Jacek Beler (Kiszka), Kamil Przystał (Flaczek), Krzysztof Brandt, Zbigniew Olkiewicz, Jan Pieniążek (Staruszkowie), Igor Borecki (Mały Dawid).