Teatr Telewizji TVP

Cholonek

Telewizyjna rejestracja przedstawienia katowickiego Teatru Korez. Spektakl jest adaptacją książki śląskiego autora Janoscha (Horst Eckert) pt. „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”.

Nikt przed Janoschem i nikt po nim nie potrafił w tak sugestywny sposób opisać losu Ślązaków w XX wieku, ich mentalności, poczucia humoru i zarazem całego tragizmu zawartego w śląskich losach. „Cholonek” to częściowo autobiograficzny zapis wydarzeń z życia rodziny mieszkającej na przedmieściach Zabrza.

Jak mówią twórcy – „Cholonek”to spektakl o ludziach żyjących pomiędzy. Pomiędzy Polską a Niemcami. Dla Ślązaków i dla tych, którzy Śląska nie rozumieją. Kij w mrowisko śląskich kompleksów, nacjonalizmów i krzywd zaznanych od Polski i Niemiec. Pełen plebejskiego, śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie.

Spektakl o ludziach posiadających atawistyczny, zwierzęcy dar dostosowywania się do okoliczności, które niesie los, za wszelką cenę starających się przetrwać, nierzadko kosztem własnej godności. Przedstawienie, gdziekolwiek nie byłoby grane, wywołuje łzy – łzy śmiechu i łzy wzruszenia.

Reżyseria: Mirosław Weinert i Robert Talarczyk
Obsada: Grażyna Bułka, Izabela Malik, Barbara Lubos-Święs, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk