Teatr Telewizji TVP

Nocną porą, 26 września, godz. 20.00

Piotr Trzaskalski wyreżyserował sztukę współczesnej młodej autorki brytyjskiej Rebekki Lenkiewicz. Przedstawienie miało premierę w 2008 roku. Emisja 26 września, godz. 20.00 w TVP Kultura.

Rebecca Lenkiewicz to aktorka i dramatopisarka młodego pokolenia. „Nocną porą” („The Night Season”) jest jej pierwszą sztuką wystawioną na londyńskim West Endzie. Premiera utworu odbyła się w lipcu 2004 roku w Teatrze Narodowym w Londynie. Tekst od razu został zauważony przez krytykę i zdobył prestiżową nagrodę Evening Standard Theatre Awards jako najlepsza sztuka roku. Tytuł „Nocną porą” został zaczerpnięty z Psalmu 22, wygłaszanego przez jedną z postaci, starą Lili, zwariowaną babkę bohaterek.

Życie rodziny Kennedych zmienia się wraz z przybyciem do domu aktora odtwórcy roli Yeatsa w nowym filmie kręconym w okolicy. Za sprawą Jana wszyscy bohaterowie konfrontują swoje lęki. Muszą odpowiedzieć na pytanie, czego od życia oczekują, i zacząć podejmować ważne decyzje.

Dodatkowym walorem sztuki jest temat „wielkiej nieobecnej” matki, która porzuca najbliższych, i traumy dotykającej całą rodzinę..

Utwór jest momentami zabawny, momentami sentymentalny. Opowiada o miłości, o jej poszukiwaniu, a także o obawach przed ośmieszeniem, odrzuceniem czy odejściem ukochanej osoby.

Autor: Rebecca Lenkiewicz
Przekład: Anna Wołek
Reżyser: Piotr Trzaskalski
Scenografia: Wojciech Żogała
Muzyka: Wojciech Lemański
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Montaż: Cezary Kowalczuk

Obsada: Halina Łabonarska (Lili), Katarzyna Kołeczek (Monika), Monika Buchowiec (Róża), Edyta Olszówka (Judyta), Wojciech Wysocki (Patryk), Marcin Dorociński (Jan) i Cezary Kosiński (Grzegorz)