Teatr Telewizji TVP

70 lat Teatru Telewizji

6 listopada to szczególny dzień dla Teatru Telewizji: dokładnie 70 lat temu miała miejsce premiera pierwszego spektaklu ze studia przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Było to „Okno w lesie” w reż. Józefa Słotwińskiego. Przez kolejne siedem dekad Teatr Telewizji stał się unikatową instytucją – miejscem spotkania, doświadczania, wzruszania, zabawy i zadumy, miejscem twórczym.

Cała jesienna ramówka Teatru Telewizji jest jubileuszowa. Formuła „na żywo”, którą wprowadziliśmy, jest bowiem symboliczną klamrą nawiązującą do początków telewizyjnej sceny – w tym wspomnianej pierwszej premiery.

Ale to nie jedyny powód dzisiejszego świętowania. Rok 2023 został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony Rokiem Wojciecha Korfantego – wielkiego Ślązaka, patrioty, jednego z ojców niepodległej Polski. W przededniu Święta Niepodległości zapraszamy na premierowy spektakl „Hotel Korfanty – według tekstu Artura Pałygi, w reżyserii Roberta Talarczyka. Spektakl przygotowany we współpracy z Teatrem Śląskim, z Pałacem Kawalera w Świerklańcu, a realizowanym przez OTV Katowice.

„Nie chcemy świętować jednym wydarzeniem – mówi Kalina Cyz, Dyrektor-Redaktor Naczelna Teatru Telewizji – dlatego jubileusz celebrować będziemy cały rok: realizacjami na żywo, realizacjami z teatrów i w studiach regionalnych ośrodków, powrotem «Kobry», specjalnymi widowiskami i powtórkami. Rozpoczęliśmy też prace nad kolejną edycją Festiwalu «Dwa Teatry», a i to nie wszystkie atrakcje związane z jubileuszem”.

Wszystkim twórcom, realizatorom, redaktorom, widzom, a przede wszystkim przyjaciołom Teatru Telewizji składamy dziś najserdeczniejsze życzenia, podziękowania i wyrażamy nadzieję na kolejne twórcze spotkania w poniedziałkowe wieczory.