Teatr Telewizji TVP

Kartoteka, reż. K. Kieślowski, 20 lutego, 20.00

Słynny dramat Tadeusza Różewicza, tym razem w wersji Krzysztofa Kieślowskiego, z Gustawem Holoubkiem. Spektakl z 1979 roku został zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji.

Debiut dramaturgiczny poety Tadeusza Różewicza (ur. 1921) przyjęto raczej z dystansem, jego propozycja zbytnio różniła się od tego, co wówczas widywano w teatrach. Od premiery „Kartoteki” (Teatr Dramatyczny w Warszawie, 1960) było jednak jasne, że jego sceniczna twórczość jest zjawiskiem szczególnym – „była próbą zerwania z polskim teatrem typu Zapolskiej, a nie mogła być polską odbitką Becketta czy Ionesco”. „Stała się jakby nowym alfabetem dramatycznym” – jak określił to sam autor po latach.

O ciągłej żywotności tekstu świadczą liczne (w Polsce ok. 40) i liczące się realizacje, m.in.w warszawskich teatrach: Małym (1973), Powszechnym (1984), Buffo (1989) oraz w Teatrze Telewizji – głośna inscenizacja Konrada Swinarskiego z 1967 r. z Tadeuszem Łomnickim i prezentowana obecnie późniejsza, zrealizowana metodą filmową wersja Krzysztofa Kieślowskiego.

„Kartoteka” do dziś może być modelowym przykładem „dzieła w ruchu”, które wciąż rozwija się i przekształca. Obok pierwotnej wersji istnieją tzw. odmiany tekstu, z uzupełnieniami dołączonymi przez autora w późniejszych wydaniach, co sprawia, że każdy inscenizator ma szansę zaproponować widzom własny wariant sztuki.

Autor: Tadeusz Różewicz
Reżyseria:
Krzysztof Kieślowski
Współpraca reżyserska:
Alicja Ślężańska
Scenografia:
Andrzej Przybył
Muzyka:
Zygmunt Konieczny
Realizacja TV:
Alicja Ślężańska

Obsada:
Gustaw Holoubek (Bohater), Mieczysław Hryniewicz (Gość I), Piotr Cieślak (Gość II), Łucja Żarnecka (Matka), Mariusz Benoit (Ojciec), Anna Chodakowska (Sekretarka), Lidia Korsakówna (Olga), Jan Ciecierski (Wujek), Henryk Bista (Pan), Jan Prochyra (Gruby), Ludmiła Terlecka (Pani I), Jadwiga Sulińska (Pani II), Ryszard Pietruski (Kelner), Jan Kochanowski (Przyjaciel z dzieciństwa), Izabela Olszewska (Tłusta Kobieta), Joanna Żółkowska (Dziewczyna), Jerzy Trela (Chłop), Zygmunt Hübner (Nauczyciel), Janusz Gajos (Dziennikarz)

PREMIERA 15.10.1979