Teatr Telewizji TVP

Mąż i żona, reż. J. Englert

Oryginalna telewizyjna inscenizacji jednej z najlepszych, ale też i najfrywolniejszych komedii wierszem hrabiego Aleksandra Fredry o „czworokącie małżeńskim”.

Reżyser Jan Englert przeniósł utwór do pierwszej połowy XX wieku, do mieszczańskiego domu. W jego koncepcji najważniejsza jest dwulicowość wszystkich bohaterów i obowiązujące ich podwójne standardy, oczywiście z zachowaniem komediowej formy. Ta podwójna moralność towarzysząca nam nieustająco od czasów napisania sztuki do dzisiaj, powoduje, że utwór „Mąż i żona” jest „permanentnie współczesny”.

Manewry miłosne w zaproponowanej przez reżysera obsadzie stwarzają możliwość spojrzenia na relację Wacław-Alfred, nie tylko z perspektywy dwóch rywali, ale także na relację mistrz-uczeń.

Na festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2016” Jan Englert został nagrodzony za reżyserię „Męża i żony”, a Beata Ścibakówna i Milena Suszyńska zdobyły ex aequo nagrodę dla najlepszej aktorki.

Autor: Aleksander Fredro
Scenariusz TV i reżyseria:
Jan Englert
Zdjęcia: Witold Adamek
Scenografia:
Arkadiusz Kośmider
Kostiumy:
Dorota Roqueplo
Dźwięk:
Wacław Pilkowski, Marcin Kijo
Opracowanie muzyczne:
Zbigniew Zbrowski
Montaż:
Milenia Fiedler

Obsada
: Jan Englert (Hrabia Wacław), Beata Ścibakówna (Elwira), Grzegorz Małecki (Alfred), Milena Suszyńska (Justysia) oraz Karol Dziuba (Mężczyzna na rowerze)

Produkcja – Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny 2016
czas: ok. 75’