Teatr Telewizji TVP

Nasza klasa

Powtórkowa emisja dramatu Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišaka.

Niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. Marzą, żeby zostać lotnikiem, lekarzem, gwiazdą filmową. Czytają Trylogię Sienkiewicza, chodzą na filmy z Chaplinem, słuchają jazzu. Dlaczego chłopak, który wyciął serce z papieru i napisał miłosny wiersz, kilka lat później związał koleżance ręce sznurkiem i zagroził, że ją zastrzeli, jeśli będzie próbowała uciekać? Co się wydarzyło, że narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń? Co się stało z tamtą klasą?

„Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to opowieść w kilku lekcjach rozgrywająca się, począwszy od lat 20. XX wieku aż po współczesność. To także portret ciemnej strony relacji polsko-żydowskich, historia osnuta wokół tragedii w Jedwabnem. Bohaterami jest dziesięcioro uczniów jednej klasy, których losy i wzajemne stosunki zostają całkowicie odmienione wskutek wybuchu II wojny światowej. Uwikłani w dzieje historii młodzi ludzie zostają postawieni w sytuacji bez wyjścia, ale też dobrowolnie zajmują miejsca po przeciwnych stronach barykady. Jak mówi o sztuce reżyser spektaklu Ondrej Spišak: „»Nasza klasa« pokazuje, jak łatwo jest z koleżeństwa i przyjaźni przejść do nienawiści, jeśli uwierzy się w ideologię, a zapomni o prostych relacjach międzyludzkich będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa”.

Dramat Słobodzianka był w Polsce wielokrotnie nagradzany, m.in. jako pierwszy tekst dramatyczny został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE. „Nasza klasa” odnosi też niebywały sukces za granicą (określana jest nawet mianem najlepszej sztuki eksportowej); dotychczas sięgano po nią choćby w teatrach na Węgrzech, Litwie, w Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Autor: Tadeusz Słobodzianek
Reżyseria:
Ondrej Spišak
Scenografia:
František Lipták
Kostiumy:
Jan Kozikowski
Realizacja telewizyjna:
Józef Kowalewski

Obsada:
Magdalena Czerwińska (Dora), Izabela Dąbrowska (Zocha), Anna Gryszkówna (Rachelka), Robert T. Majewski (Jakub Kac), Maciej Skuratowicz (Rysiek), Mariusz Drężek (Menachem), Karol Wróblewski (Zygmunt), Marcin Sztabiński (Heniek), Leszek Lichota (Władek), Waldemar Barwiński (Abram)

Spektakl Teatru Dramatycznego w Warszawie.