Teatr Telewizji TVP

Goła Baba

Autorski monodram Joanny Szczepkowskiej.

„Goła baba” to tytuł, jaki swojej sztuce nadała Joanna Szczepkowska, jednocześnie autorka, reżyserka i odtwórczyni głównej roli. Co się za takim tytułem kryje? Autorka nie chce niczego zdradzać. Mówi tylko, że to komedia, a główną rolę w tej sztuce gra publiczność, a ona obserwuje ją czujnie, prowadzi z nią dialog i dlatego każdy spektakl jest inny. Jaki będzie ten w Teatrze Telewizji na żywo? Czy wydarzy się coś, czego jeszcze nie było? Podobno zawsze coś się wydarza.

Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej. Jedna, idealistka, uprawia sztukę nieskażoną, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej sztuka to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem, czy to z czego się zaśmiewał, nie jest też ludzkim dramatem.

„Goła baba” od lat jest wystawiana w całej Polsce i na świecie zawsze przy pełnej widowni. Teraz dzięki Telewizji Polskiej widzowie zyskają możliwość obejrzenia tego spektaklu w Teatrze Telewizji na żywo. Prapremiera monodramu odbyła się w Teatrze Powszechnym w Warszawie 5 kwietnia 1997 r.

Spektakl w TVP realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Mecenasem Teatru TV jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Tekst i reżyseria telewizyjna: Joanna Szczepkowska
Scenografia:
Klaudia Solarz
Kostiumy:
Magdalena Maciejewska
Realizacja telewizyjna:
Dariusz Pawelec

Występuje
: Joanna Szczepkowska