Teatr Telewizji TVP

Zakład Doświadczalny Solidarność

Sztuka Szymona Bogacza w reżyserii Adama Sajnuka zrealizowana została w ramach projektu Teatroteka w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

W sztuce, która znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku, autor próbuje zmierzyć się z legendą Solidarności. Jej dzieje, od strajków sierpniowych, przez stan wojenny, wizytę papieską, aż po dzień dzisiejszy, poznajemy poprzez losy młodej dziewczyny, Grażyny, która po skończeniu studiów i wakacjach nad morzem w 1980 roku, podejmuje pracę w jednym z dolnośląskich zakładów, w którym zapisuje się do nowopowstałego związku. Ona sama, nie pojawia się jednak w sztuce i w widowisku.

Z montażu wspomnień i komentarzy jej krewnych, przyjaciół i współpracowników powstaje portret młodej, uczciwej, pełnej wiary i oddania związkowi kobiety, która obserwując z bliska działaczy solidarnościowych, musi skonfrontować swój idealizm z dalekim od doskonałości życiem codziennym w organizacji. Autor daleki jest bowiem od idealizowania ludzi tworzących struktury związku niskiego i średniego szczebla. Grażyna dostrzega i musi pogodzić się ze smutnym faktem, że nie wszyscy działacze są ludźmi ideowymi, że często pod przykrywką solidarnościowych, wolnościowych haseł, realizują swe osobiste, przyziemne i nie zawsze uczciwe interesy.

Dramat Bogacza stanowi przykład teatru epickiego, zdominowanego przez narrację poszczególnych postaci, które nie dialogują ze sobą wprost. Pojedyncze wypowiedzi, często ze sobą sprzeczne i polemiczne, jak w filmie dokumentalnym, skierowane wprost do kamery, tworzą barwną mozaikę różnorodnych poglądów i punktów widzenia, z których wyłania się niejednorodny, pełen niuansów i sprzeczności, niezakłamany obraz solidarnościowej społeczności.

Autor: Szymon Bogacz
Reżyseria:
Adam Sajnuk
Zdjęcia:
Yann-Baptiste Seweryn
Muzyka:
Michał Lamża
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Montaż:
Jakub Motylewski

Obsada (w kolejności pojawiania się w spektaklu)
: Edyta Olszówka (Ulka), Jolanta Olszewska (Zdana), Grzegorz Małecki (Syn właścicielki kwatery), Sławomira Łozińska (Teściowa), Tadeusz Chudecki (Kierowca Ede), Agnieszka Przepiórska (Pełnomocnik ds. zatrudnienia), Jerzy Łapiński (Facet 1), Jerzy Połoński (Facet 2), Cezary Studniak (Dyrektor Adam S.), Dorota Pomykała (Kierowniczka Alina J.), Małgorzata Rożniatowska (Kierowniczka Jadwiga Z.), Piotr Ligienza (Sekretarz Partii Stefan Ch.), Władysław Kowalski (Przewodniczący Solidarności), Bartek Topa (Skarbnik Radosław Z.), Elżbieta Romanowska (Mama Grażyny), Katarzyna Kwiatkowska (Kadrowa Czesława F.), Tomasz Drabek (Pan Mirek), Hanna Wojak (Sekretarka 1), Martyna Trawczyńska (Sekretarka 2), Stanisław Brudny (Pan Drąg), Tomasz Nosiński (Pan X), Wojciech Brzeziński (Dziennikarz Józef K.), Anna Seniuk (Słynna aktorka), Andrzej Makowiecki (Pan Pralicki), Bartosz Adamczyk (Dyrektor banku), Rafał Rutkowski (Taksówkarz), Ewa Worytkiewicz (Babcia Grażyny), Mateusz Banasiuk (Oficer SB), Sonia Bohosiewicz (Siostra Grażyny), Agnieszka Bogdan (Strażniczka), Marzena Trybała (Pani Wysocka), Anna Smołowik (Krystyna, córka generała), Bartosz Opania (Przystojny esbek), Stanisław Banasiuk (Dyrektor Piotr. S.), Aleksandra Justa (Nawrócona Edyta), Jakub Wons (Dyrektor Stanisław W.), Monika Mariotti (Cyganka)