Teatr Telewizji TVP

Marszałek

Sztuka Wojciecha Tomczyka o mniej znanych faktach z życia jednego z najwybitniejszych polskich polityków – marszałka Józefa Piłsudskiego. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Langa.

„Nawet gdybyśmy my napadli na Hitlera, to też byłaby to wojna obronna” - te słowa Józefa Piłsudskiego z 1934 roku mogą stanowić motto dramatu Wojciecha Tomczyka. Autor opowiada o jednym z najmniej znanych momentów historii Europy XX wieku - planowanej przez Piłsudskiego interwencji zbrojnej w Niemczech, około 1933 roku. Plany tej interwencji miały związek z rozwojem sytuacji wewnętrznej w Niemczech i narastającą agresją reżimu hitlerowskiego. W warstwie dramatu osobistego jest to historia ostatnich lat życia marszałka Piłsudskiego. Podstarzały, chory i zmęczony ma podjąć decyzję o rozpoczęciu blitzkriegu przeciwko Niemcom. Ta decyzja jest ryzykowna i może być tragiczna w skutkach. Marszałek ma wiele do stracenia, przede wszystkim swoje miejsce w historii. W gronie najbliższych współpracowników przedstawia swoją wizję polityki zagranicznej - swój polityczny testament. Przewiduje między innymi, że po jego odejściu, Polska będzie miała cztery lata spokoju, natomiast reszta zależy już tylko od jego następców.

Autor: Wojciech Tomczyk
Reżyseria:
Krzysztof Lang
Scenografia:
Ewa Skoczkowska
Kostiumy: Elżbieta Radke
Zdjęcia:
Adam Sikora
Montaż:
Milenia Fiedler

Obsada
: Mariusz Bonaszewski (Marszałek Piłsudski), Andrzej Grabowski (Prystor), Robert Gonera (Walery Sławek), Grzegorz Mielczarek (Kazimierz Świtalski), Adam Woronowicz (Kazimierz Bartel), Wojciech Zieliński (Józef Beck), Dorota Landowska (Marszałkowa) Maciej Zakościelny (Mieczysław Lepecki), Stefan Pawłowski (Stach)