Mrok
Dramat Mariusza Bielińskiego w reżyserii Adama Tyszkiewicza.
Portret człowieka współczesnego, który wypowiada Bogu wojnę, bo ten nie spełnił jego oczekiwań. „Mrok” Mariusza Bielińskiego zwyciężył w konkursie na dramat inspirowany życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II, zorganizowanym przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II w 2007 roku.
Sztuka Bielińskiego rozgrywa się na pograniczu snu i jawy. Pojawiają się tu osoby ważne dla głównego bohatera (w tej roli Marcin Hycnar): rodzice, żona, starszy brat, przyjaciel. Ich wypowiedzi powoli budują jego portret, ale jednocześnie pozostawiają widza w niepewności, co zdarzyło się naprawdę, a co jest tylko urojeniem. Czy rzeczywiście doszło do tragicznych wypadków, o których się mówi? Ta wiwisekcja służy
w istocie zasadniczemu tematowi dramatu. Zagubiony w życiu, w którym teoretycznie wszystko jest dozwolone, Marek rzuca wyzwanie Bogu. Prowokując zło, testuje niejako jego istnienie. A kiedy nie otrzymuje dowodów obecności, popada w zwątpienie. Czy będzie ono jednak całkowite? Ta subtelna sztuka, silnie skoncentrowana na słowie, ma głęboki sens nie tylko religijny, ale i egzystencjalny.
Krytycy odkrywali powinowactwa „Mroku” z dramaturgiczną twórczością Karola Wojtyły przede wszystkim w wykorzystaniu efektu równoległych monologów postaci, które budują wspólną opowieść. Istotą spektaklu jest gra słowem, powrót do komunikacji werbalnej, co daje szansę dla wirtuozerskiej gry aktorskiej.
Prapremiera spektaklu odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie 8 maja 2008 roku.
Autor: Mariusz Bieliński
Reżyseria: Artur Tyszkiewicz
Scenografia: Jan Kozikowski
Kostiumy: Jan Kozikowski
Realizacja TV: Józef Kowalewski
Dźwięk: Michał Mielnik
Obsada:
Marcin Hycnar (Marek),
Przemysław Stippa (Wiktor), Kamilla Baar-Kochańska (Marta),
Sławomira Łozińska (Mama),
Andrzej Blumenfeld (Tata – ostatnia rola aktora),
Leszek Zduń (Brat)