Teatr Telewizji TVP

Mrok

Dramat Mariusza Bielińskiego w reżyserii Adama Tyszkiewicza.

Portret człowieka współczesnego, który wypowiada Bogu wojnę, bo ten nie spełnił jego oczekiwań. „Mrok” Mariusza Bielińskiego zwyciężył w konkursie na dramat inspirowany życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II, zorganizowanym przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II w 2007 roku.

Sztuka Bielińskiego rozgrywa się na pograniczu snu i jawy. Pojawiają się tu osoby ważne dla głównego bohatera (w tej roli Marcin Hycnar): rodzice, żona, starszy brat, przyjaciel. Ich wypowiedzi powoli budują jego portret, ale jednocześnie pozostawiają widza w niepewności, co zdarzyło się naprawdę, a co jest tylko urojeniem. Czy rzeczywiście doszło do tragicznych wypadków, o których się mówi? Ta wiwisekcja służy w istocie zasadniczemu tematowi dramatu. Zagubiony w życiu, w którym teoretycznie wszystko jest dozwolone, Marek rzuca wyzwanie Bogu. Prowokując zło, testuje niejako jego istnienie. A kiedy nie otrzymuje dowodów obecności, popada w zwątpienie. Czy będzie ono jednak całkowite? Ta subtelna sztuka, silnie skoncentrowana na słowie, ma głęboki sens nie tylko religijny, ale i egzystencjalny.

Krytycy odkrywali powinowactwa „Mroku” z dramaturgiczną twórczością Karola Wojtyły przede wszystkim w wykorzystaniu efektu równoległych monologów postaci, które budują wspólną opowieść. Istotą spektaklu jest gra słowem, powrót do komunikacji werbalnej, co daje szansę dla wirtuozerskiej gry aktorskiej. Prapremiera spektaklu odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie 8 maja 2008 roku.

Autor: Mariusz Bieliński
Reżyseria:
Artur Tyszkiewicz
Scenografia:
Jan Kozikowski
Kostiumy:
Jan Kozikowski
Realizacja TV:
Józef Kowalewski
Dźwięk:
Michał Mielnik

Obsada
: Marcin Hycnar (Marek), Przemysław Stippa (Wiktor), Kamilla Baar-Kochańska (Marta), Sławomira Łozińska (Mama), Andrzej Blumenfeld (Tata – ostatnia rola aktora), Leszek Zduń (Brat)