Teatr Telewizji TVP

Pożegnania

Realizacja telewizyjna spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie. Premiera sceniczna odbyła się 8 września 2012 roku.

Agnieszka Glińska opowiada o niespełnionej miłości i o końcu starego świata, który za sprawą II wojny światowej zostaje zastąpiony nowym. Reżyserka ukazuje los inteligenta polskiego w tym przełomowym momencie i jednocześnie rysuje sugestywny obraz przedwojennej i powojennej Polski.

W maju 1939 roku zbuntowany Paweł, chłopak z warszawskich wyższych sfer, spotyka w nocnym lokalu Lidkę – fordanserkę, dziewczynę z Pragi. Razem uciekają do podmiejskiego pensjonatu, jednak tę burzliwą znajomość przerywa interwencja ojca, przerażonego, że taka dziewczyna zniszczy synowi życie. „Świata nie da się zmienić” – powtarzają Pawłowi wszyscy dookoła. Jednak chłopak uważa inaczej. Pragnie wyrwać się z konwenansów, tęskni do niezwykłych przeżyć, uprawia grę z otoczeniem. Aż nagle wybucha wojna i dotychczasowy porządek rzeczy zostaje całkowicie wywrócony. A co zostało z ich miłości?

Spektakl jest jednym wielkim pasmem pożegnań – pożegnaniem młodości, złudzeń, marzeń, buntu i odchodzącej, bo unieważnionej przez wojnę rzeczywistości. Także pożegnaniem naiwnej wiary, że jednostka może zmienić świat i że wszystko jest dozwolone i możliwe.

Autor: Stanisław Dygat
Adaptacja: Agnieszka Glińska, Tomasz Szczepanek
Reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Magdalena Maciejewska
Kostiumy: Agnieszka Zawadowska
Zdjęcia: Wojciech Staroń

Obsada: Patrycja Soliman (Lidka), Marcin Hycnar (Paweł), Ewa Konstancja Bułhak (Róża), Krzysztof Stelmaszyk (Ojciec), Dorota Landowska (Gospodyni), Dominika Kluźniak (Mika/Dodo), Beata Fudalej (Maryna), Jerzy Łapiński (Profesor), Jacek Różański (Pułkownik), Paweł Paprocki (Miki/Mirek), Joanna Kwiatkowska-Zduń (Lola), Sławomira Łozińska (Fordanserka/Uchodźca), Magdalena Warzecha (Fordanserka/Celina), Karol Pocheć (Cachard) oraz Joanna Gryga, Anna Wojnarowska, Grażyna Kopeć, Marzena Gorska, Grzegorz Kwiecień