Teatr Telewizji TVP

Panna Maliczewska, reż. J. Słotwiński

Dramat Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Józefa Słotwińskiego. Spektakl powstał w 1969 roku.

„Panna Maliczewska” po raz pierwszy została wystawiona w teatrze lwowskim w 1910 r. Choć rzeczywistość społeczna i obyczajowość zmieniły się od tamtego czasu radykalnie, nie zmienione pozostały pewne zjawiska: podwójna moralność, mechanizm robienia kariery dzięki protekcji i układom, zdeterminowanie ludzkiej świadomości przez pieniądze i pozycję zawodową czy towarzyską.

Czas nie zniszczył też walorów scenicznych sztuki, napisanej z dramaturgicznym wyczuciem przez zawodową aktorkę, i przede wszystkim – psychologicznej prawdy postaci. Dotyczy to nie tylko głównej bohaterki, młodej statystki teatralnej, która przy pomocy protektorów chce zrobić karierę i wyrwać się z nędzy, lecz także osób z jej otoczenia, bowiem degrengolada moralna Stefci Maliczewskiej staje się źródłem również ich autentycznych dramatów.

Panna Maliczewska, naiwna 19-latka, może niezbyt mądra, ale wrażliwa i ambitna, obdarzona przez naturę urodą i zalążkiem talentu, mieszka kątem w ponurej izbie będącej skrzyżowaniem pralni, suszarni i sypialni dla biedaków. Rzekomo dobroduszna gospodyni Żelazna popycha niewypłacalną lokatorkę w ramiona Dauma, dość zamożnego mecenasa. Stefka, choć początkowo gwałtownie protestuje, zostaje jego utrzymanką.

Ma wiele długów do spłacenia i jedno wielkie marzenie – dostać prawdziwą rolę, trafić na afisz. Z determinacją poszukuje człowieka, który poszedłby do dyrektora teatru i wstawił się za nią. Nie czyni tego Daum, który wstydzi się związku z metresą, w dodatku z dziewczyną „z nizin”, ani jego kolega po fachu Bogucki, młodszy, przystojny i czarujący, który zwodzi panną Maliczewską słodkimi obietnicami, by osiągnąć swój cel...

Autor: Gabriela Zapolska
Reżyseria: Józef Słotwiński
Realizacja tv: Barbara Borys-Damięcka
Scenografia: Wojciech Sieciński

Obsada: Marta Lipińska (Panna Maliczewska0, Jacek Woszczerowicz (Daum), Damian Damięcki (Filo), Wanda Łuczycka (Żelazna), Ryszarda Hanin (Michasiowa), Barbara Drapińska (Daumowa), Janina Nowicka (Hiszowska), Tadeusz Pluciński (Bogucki), Jan Ciecierski (Sekwestrator), Janusz Guttner (Edek) oraz Jędrzej Kozak, Mariusz Leszczyński, Zdzisław Winiarczyk