Teatr Telewizji TVP

Fryderyk

Spektakl Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zrealizowany na postawie książki Piotra Witta „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie”.

Fryderyk to opowieść o pierwszych miesiącach pobytu Fryderyka Chopina w Paryżu okresie dla kompozytora niezwykle trudnym i bolesnym, zarówno w perspektywie jego losów osobistych, w tym przede wszystkim przebiegu kariery muzycznej, jak i w kontekście politycznej sytuacji Polski oraz całej Europy. Agnieszka Lipiec-Wróblewska zainspirowana odkrytymi przez Piotra Witta, pomijanymi przez innych biografów tragicznymi aspektami życia Fryderyka Chopina, przedstawia w swojej sztuce obraz szerzej nieznany: wnikliwy portret psychologiczny kompozytora, który musi się zmierzyć z biedą, niepewnością, poczuciem niespełnienia i upokorzenia, a wreszcie szalejącą na ulicach Paryża cholerą, wojną domową po próbie obalenia francuskiego monarchy oraz konsekwencjami upadku Powstania Listopadowego. Akcja sztuki rozgrywa się w dwóch planach: historycznym i współczesnym.

Chopin po przyjeździe do Paryża za wszelką cenę próbuje wedrzeć się na paryskie salony muzyczne, jednak długo pozostaje całkowicie nieznany, wręcz odrzucony. Brak spektakularnego sukcesu podczas pierwszego publicznego koncertu u Pleyela, skutkuje głębokim psychicznym kryzysem, który wkrótce paradoksalnie prowadzi do triumfu i rzuca kompozytora na ścieżki sławy. Wątkiem równoległym jest współczesna historia młodej pianistki Adeli, która poprzez tropienie losów Chopina odkrywa prawdę o okolicznościach, w jakich objawił się paryskiej elicie wielki talent genialnego muzyka.

Autor: Piotr Witt
Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Scenografia: Krzysztof Benedek
Zdjęcia: Wojciech Staroń

Obsada: Krzysztof Szczepaniak (Fryderyk Chopin), Grażyna Barszczewska (Księżna de Vaudemont), Michalina Olszańska (Adela), Paulina Szostak (Delfina Potocka), Maria Pawłowska (Ludwika Chopin), Krzysztof Wakuliński (Ferdinando Paer), Marcin Hycnar (Adam Mickiewicz), Zbigniew Zamachowski (Friedrich Kalkbrenner), Janusz Chabior (Mikołaj Chopin), Paweł Smagała (Franciszek Liszt), Łukasz Garlicki (Vincent), Maciej Musiał (Chłopak znad Sekwany), Maciej Charyton (Juliusz Słowacki), Sławomir Grzymkowski (Ambasador), Jakub Hojda (Zapowiadający), Marcin Bubółka (Emigrant), Marcin Wojciechowski (Emigrant), Stanisław Sygitowicz (Kozak)

Premiera: 10.09.2018